Възнагражденията на младите университетски преподаватели догонват тези на учителите
Стартовото възнаграждение на младите преподаватели в университетите ще достигне 1300 лв. от януари 2021 г.
Това планират от Министерството на образованието и науката. Предложението на ведомството е заложено в публикувания за обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за определяне на минималната заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища. Мярката ще обхване 33 държавни висши училища с академичен състав от 12 048 души, от които асистентите са 2412.
Сред основните цели на приетия през февруари тази година Закон за изменение и допълнение на Закона за висшето образование е системата да бъде приведена в състояние да отговаря на динамиката на обществените процеси при поддържане на необходимото качество на висше образование, т.е. да е способна на устойчиво развитие. С новия поднормативен акт се цели да се насърчи развитието на всяка една от институциите за висше образование в сътрудничество и с активната подкрепа на държавата. Това предполага университетите ни, като част от Европейското пространство за висше образование, да се развиват не само като образователни институции, но и като научни центрове.
За постигането на тази цел от особено значение е не само да се стимулира научноизследователската дейност на младите нехабилитирани преподаватели, но и професионалното им развитие и тяхната отговорност към бъдещето на висшето училище. Затова промените в ЗВО освен увеличаване квотата на младите преподаватели в органите за управление на висшето училище предвиждат и определянето на минимална заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища.
Какъв да бъде размерът – отговорът е потърсен в серия от консултации на МОН със Съвета на ректорите, Националния браншов синдикат „Висше образование и наука“ при КНСБ и синдикат „Висше образование“ при КТ „Подкрепа“. Партньорите се обединиха около виждането, че заплатите на младите преподаватели не трябва да изостават от заплатите на учителите в средните училища, като бе посочена и необходимостта от промяна в отношението на академичната общност към новото попълнение. Намирането на адекватно и трайно решение на посочените проблеми и постигането на набелязаните цели е свързано и с необходимостта от финансово подпомагане на висшите училища за достигане на минимална заплата на младите преподаватели в размер на 1300 лева от 1 януари 2021 г.,
както и преразпределяне на средствата за заплати и на останалите преподаватели. По този начин ще се осигури финансова устойчивост на висшите училища и финансови стимули за развитие на качествено образование и научноизследователска дейност.
Очакваните резултати са привличането на повече висококвалифицирани и мотивирани млади хора, носители на нови компетентности и методи на преподаване, създаване на по-добро възрастово съответствие между преподаватели и студенти чрез насърчаване участието на повече млади хора в конкурси за преподаватели, което, от своя страна, да доведе до обновяване и развитие на академичния състав. Едновременно с това ще се осигури съчетание на качественото обучение с личностно удовлетворение от преподаването и от възможностите за академично израстване.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg