Европейската комисия публикува своя годишен Обзор на образованието и обучението за 2020 г., който анализира развитието му в ЕС и в държавите членки. Тази година в Доклада се пос-
тавя специален акцент върху преподаването и ученето в ерата на цифровите технологии. Пандемията онагледи значението на цифровите решения за преподаването и ученето и открои съществуващите слабости.
„Радвам се, че цифровото образование е водещата тема на тазгодишния Обзор на образованието и обучението. Мислим, че е необходимо коренно да променим цифровото образование, и сме решени да повишим цифровата грамотност в Европа. Съвсем наскоро ЕК предложи пакет от инициативи, включително новия План за действие в областта на цифровото образование за периода 2021 – 2027 г.,
който ще засили приноса на образованието и обучението за възстановяването на ЕС от коронавирусната криза и ще спомогне за изграждането на зелена и цифрова Европа.“ Това каза българският еврокомисар Мария Габриел при представянето на новия Обзор.
Въпреки инвестициите на държавите членки в цифрова инфраструктура за образование и обучение през последните години продължават да съществуват големи различия както между отделните държави, така и вътре в тях. Противно на общоприетото мнение, че днешните млади хора са „цифрово поколение“, резултатите от проучванията показват, че над 15% от учениците имат незадоволителни цифрови умения. Освен това данните от ОИСР показват, че учителите в прогимназиалното образование в държавите от ЕС рядко получават обучение за използването на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) с цел преподаване, както и че учителите съобщават за силна необходимост от професионално развитие при използването на ИКТ умения за преподаване.
В своята годишна оценка на начина, по който образователните системи в ЕС се справят с основните предизвикателства в областта на образованието, ЕК отчита намаляване на преждевременното напускане на училище (10,2%) и увеличаване на участието във всички сектори на образованието – от ранното детство до висшето образование. Целта относно образованието в ранна детска възраст е постигната (94,8%), но трайно предизвикателство са все още недостатъчните цифрови умения сред младите хора. Около 20% от 15-годишните не притежават достатъчно ниво на компетентност по четене, математика и точни науки, за да участват пълноценно в обществото. Налице са също така големи различия в развитието на цифровата инфраструктура и цифровото оборудване на училищата, особено по отношение на селските и отдалечените райони.
Като се има предвид въздействието на социално-икономическия произход върху резултатите на учениците по отношение на основните и цифровите умения, от решаващо значение е да се предприемат допълнителни мерки с цел отстраняване на недостатъците в образованието и обучението и да се намали цифровото разделение сред учениците.
Държавите членки признават, че подходящите инвестиции в образованието допринасят за икономическия растеж и социалното приобщаване и според най-новите данни от Обзора са запазили публичните разходи за образование на равнище от близо 10 % от общите публични разходи.
Образованието остава на челно място в политическата програма на ЕС. Мария Габриел отбеляза, че актуализираният План за действие в областта на цифровото образование ще подкрепи усилията на държавите членки чрез работа в два стратегически приоритета. Първият е изграждане на високоефективна цифрова образователна екосистема, което изисква подходяща инфраструктура, свързаност, цифрово оборудване и циф-
рова готовност. Вторият е да се подобрят цифровите компетентности и умения на всички граждани, независимо от тяхната възраст.
Още данни от Обзора
четете в следващ брой
на „Аз-буки“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg