Пловдивското СУ „Любен Каравелов“ съчетава умело професионални направления, като въвежда иновации
От тях тръгва инициативата към абревиатурата за наука, технологии, инженерство и математика STEM да бъдат добавени и изкуствата (A). Като зам.-председател на Сдружението на училищата с профилирано и разширено изучаване на музика, директорът на пловдивското СУ „Любен Каравелов“ Славка Щерева изразява категорична позиция, че природните науки и изкуствата трябва да вървят заедно като профили, за да могат децата да имат право на избор на изхода.
Днес училището умело съчетава обучението по природни науки, технологии и изкуства, въвеждайки поредица от иновации.
Ако до тази учебна година то се отъждествяваше основно с постижения в областта на музикалния фолклор, с национални и международни отличия на талантливите си певци и оркестранти, от новата 2020/2021 година училището разполага с мултифункционална учебна зала, която акцентира върху обучението по STEAM, изградена по национален проект за модернизация на образованието. В нея учениците създават виртуална и добавена реалност, холограми, които отпечатват с 3D принтер, програмират и реализират собствени проекти. Всичко това е възможно посредством 86-инчов интерактивен екран в комбинация със софтуер с повече от 1000 различни триизмерни модели и сцени, насочени към учебното съдържание от общообразователните предмети. Новата зала разполага и с качествена озвучителна система, необходима за работата с различни мултимедийни формати (видео, аудио), изключително подходяща за часовете по музика, които са профилирани за училището.
В час по английски петокласниците от иновативната паралелка се запознали с десетте от най-великолепните средновековни катедрали във Великобритания, сред които Кентърбърийската, тези в Уинчестър и в Глазгоу, чрез виртуална и добавена реалност. За да направи часа по-атрактивен и да поведе учениците на истинско пътешествие с помощта на технологиите, преподавателят по английски Милена Тенева решила да развие езиковите им умения, потапяйки ги във великолепието на архитектурните шедьоври.
В момента в училището са сформирани екипи, които работят на ниво клас, планират заедно целите, уроците и проследяват индикаторите за успех.
Организацията, която е създадена, включва и нов проект, с който училището ще кандидатства по програма „Онлайн учене“.
„Художественият дизайн и изкуствата са важна част от STEM базираното образование, тъй като творческото мислене и разгръщането на заложби са от съществено значение за развитието на иновации. Голяма част от STEM уроците включват изграждане на модели и симулация на ситуации. Този подход е много повече от „залепване“ на понятията заедно. Това е философия на образованието, която обхваща преподавателски умения и учебни предмети по начин, който отразява реалния живот“, коментира преподавателят по информационни технологии Божидара Илиева. Тя е сред иновативните млади учители, които са отличени от Община Пловдив с грамота и парична награда по повод Деня на будителите.
Ученици от СУ „Любен Каравелов“ работят и по двугодишната програма „Мегафон“ – част от Национална мрежа за децата. Осмокласничката Александра Хаджиева и Аделина Налбантова от IX клас представят Пловдив в националния проект. В рамките на следващите две учебни години момичетата ще бъдат част от Програмата, която цели включване на ученици и младежи в разговорите за местни политики, национални приоритети и глобални предизвикателства. Фокус са свободата на мнение, правата на децата, тяхната защита и използването им като инструмент за детско и младежко участие и за развиване на умението за гражданска активност.
Само преди броени дни става ясно, че училището е одобено и за Училище посланик на Евопейския парламент и се нареди в списъка на 10-те новоприсъединени.
СУ „Любен Каравелов“ активно се включва и в събитията, свързани с домакинството на Пловдив като Европейска столица на културата. „Улови Пловдив 2019“ – това е мотото на инициативата, около която обедини седмокласниците си преподавателят по математика Георги Стоев. Децата влизaт в ролята на кинорежисьори, сценаристи и актьори. Инициативата им цели да решава проблеми чрез изкуство – под формата на късометражни филми по различни теми. Разпределени от Стоев, учениците работят по групи върху концепциите, сценария, заснемането и монтажа на филмите.
Както подобава на училище, което залага на разширеното изучаване на фолклор, тук традициите са на изключителна почит. Неотменен партньор в тази посока са родителите. Мнозина от тях са членове на комитет „Родолюбие“, така че възстановките по различни исторически поводи и бележити дати не са необичайно събитие за децата и учителите. В Дните на отворените врати на училището в школския двор са възкресявани събитията по подготовката и избухването на Априлското въстание. Шиенето на четнически униформи и знамена, четенето на „Кървавото писмо“ на фона на популярни възрожденски песни събират заедно деца, преподаватели и родители.
От втория срок на миналата година СУ „Любен Каравелов“ е в изцяло модернизирана сграда. В момента тече реконструкцията на втория училищен корпус, предстои строеж на ново крило с физкултурен салон и басейн.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg