Когато ресурси и идеи се обединяват, резултатите няма да закъснеят
Успешно приключил етап от изграждането на модерен технологичен парк към Техническия университет в Габрово. Така накратко министърът на образованието и науката Красимир Вълчев коментира откриването на комплекса. Всичко това се случва в консорциум с многобройни партньори, които чрез проекти изграждат новата научноизследователска инфраструктура. В основата на Технологичния парк на Техническия университет – Габрово, са лабораториите от Центъра за компетентност по мехатроника и енергоспестяващи системи и технологии с водеща организация Техническия университет в Габрово и ръководител проф. д.т.н. Райчо Иларионов. В рамките на Технологичния парк се включват и лаборатории, изградени чрез проекти за Центъра за върхови постижения по мехатроника и чисти технологии, Центъра за компетентност по квантова комуникация и управление на риска и Центъра за компетентност за дигитализация на икономиката. В посочените три центъра габровци са партньори. „Технопаркът материализира политиките ни за партньорство в сферата на висшето образование и научните изследвания, между бизнеса и науката, между научните организации и висшите училища. Той е пример за успешно обединяване на ресурси и идеи. Само това може да направи българската наука конкурентна, да привлича и задържа млади изследователи в България. Това ще доведе и до развитие на регионите“, каза още в приветствието си министър Вълчев.
Новият технологичен парк е първият извън столицата, който впечатлява не само с реновираните сгради, но и с уникалното оборудване. Неслучайно акад. Чавдар Руменин от Института по роботика – БАН, един от партньорите по проекта, след виртуалната разходка в Технопарка споделя: „Останах с впечатление, че съм попаднал в Силициевата долина“. И добавя, че този и останалите центрове за върхови постижения и за компетентност, които се изграждат в България с подкрепата на Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, са длъжници към националната икономика след толкова огромни инвестиции в тях.
Технологичният парк в Габрово обединява под един покрив 18 лаборатории. 14 от тях са групирани в 4 лабораторни комплекса според изследванията и дейнос-
тите, които ще извършват и които покриват голям спектър от тематичната област на Иновационната стратегия за интелигентна специализация „Мехатроника и чисти технологии“, коментира ректорът на Университета проф. д-р инж. Илия Железаров. Общата стойност на закупеното технологично оборудване във всички лаборатории, в това число измервателна и лабораторна техника, компютърна техника и обзавеждане, е 4 203 780 лв., а на строително-монтажните работи – 1 823 602 лв.
Лабораторният комплекс по енергоспестяващи системи включва 4 лаборатории. Негов ръководител е проф. д.т.н. Йордан Максимов. В лабораторния комплекс по интелигентни мехатронни системи са изградени 2 лаборатории, оборудвани с уникална апаратура и специализиран софтуер. Ръководител на комплекса е проф. д.н. Димитър Дичев.
В изключително интересни 6 нови лаборатории учените от Техническия университет – Габрово, ще извършват научно-приложни изследвания за създаване на методи и средства за решаване на енергийни и инфраструктурни проблеми, свързани с масовата електромобилност, както и LED и ВЕИ компоненти и технологии. Лабораториите са част от лабораторния комплекс за интелигентни енергоспестяващи системи и технологии с ръководител проф. Николай Маджаров.
Лабораторният комплекс по електроника и сензорика включва 2 лаборатории за разработване на сензорни елементи за влажност, газове и температура и микро-
електронни и микропроцесорни устройства и системи. Ръководител на комплекса е проф. Тошко Ненов.
В рамките на Центъра за върхови постижения по мехатроника и чисти технологии в Техническия университет – Габрово, е изградена лаборатория за точни измервания на динамични величини, както и част от лабораторен комплекс по роботизирани технологии. Партньори по проекта са Институтът по обща и неорганична химия – БАН (водеща организация), Техническият университет – София, Техническият университет – Варна, Химико-технологичният и металургичен университет – София, и още 11 института на БАН. Това е единствената по рода си в страната лаборатория, в която има мехатронна система с шест степени на свобода. Тя се използва за изследване на динамични характеристики на машини и съоръжения, подложени на механични въздействия (удари, вибрации и др.). Друго приложение на мехатронната система е да анализира, проверява и калибрира динамичната точност на средства и системи, измерващи параметри на движещи се обекти (сухопътни транспортни средства, кораби, самолети).
На територията на Техническия университет – Габрово, са изградени и лаборатория по квантова комуникация и такава по иновативни сензорни технологии по проекта за квантова комуникация. Партньори по него са Институтът по роботика – БАН (водеща организация), Институтът по металознание, съоръжения и технологии „Академик Ангел Балевски“ с Център по хидро- и аеродинамика при БАН, Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика при БАН, Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ – Варна, Националният военен университет „Васил Левски“ – Велико Търново, Геолого-географският факултет към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, сдружението „Съвременни летателни технологии“. Основната цел на новоизградената научноизследователска инфраструктура са висококачествени научни изследвания и разработка на нови продукти в сферата на изкуствения интелект, създаване на модели за събития, явления и процеси, представляващи риск за обществото.
В рамките на Технологичния парк влиза и лаборатория по проект за дигитализация на икономиката. Партньори са Университетът за национално и световно стопанство (водещ), Икономическият университет – Варна, Техническият университет – Габрово, Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“, Русенският университет „Ангел Кънчев“ и Институтът по информационни и комуникационни технологии към БАН.
В лабораторията ще се решават проблеми на дигитализацията на икономиката в среда на Големи данни с основни изчислителни ресурси, разположени на територията на УНСС, и разпределени изчислителни ресурси, включени в единна облачна инфраструктура, достъпна от цялата страна и от чужбина.
Над 30 участници се включиха в онлайн информационния ден по проекта за Център за компетентност по мехатронни енергоспестяващи системи и технологии, финансиран по Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Проектът се реализира от Техническия университет – Габрово, Техническия университет – София, филиал Пловдив; Техническия университет – Варна; Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – Факултет по химия и фармация; Института по роботика към БАН; Института по електроника – БАН, и Централната лаборатория по приложна физика – БАН. Асоциирани партньори по проекта са водещи индустриални предприятия, сдружения на бизнеса, Техническият университет – Берлин, Германия, и Техническият университет – Либерец, Чехия.
Основните дейности и постигнатият напредък по проекта представи проф. д-р инж. Илия Железаров, ректор на ТУ – Габрово. Модернизирани са сгради и части от тях на територията на техническите университети в Габрово и в София (филиал Пловдив), в Софийския университет и в Института по роботика. Оборудвани са лаборатории в ТУ – Габрово, ТУ – Варна,
СУ „Св. Климент Охридски“, Института по роботика на БАН и Централната лаборатория по приложна физика (Пловдив). За реализирането на научната програма в рамките на Центъра работят трима нови изследователи и 53 върхови специалисти. През 2020 г. са публикувани 43 статии, от които в списания с импакт-фактор в WoS – 12, в реферирани от WoS и Scopus издания – 15, и в рецензирани научни издания – 16. Новозакупеното оборудване ще се използва при обучението на студенти и докторанти.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg