Деца от 11 населени места учат в ОУ „Христо Ботев“ в хасковското село Силен
Основно училище „Христо Ботев“ в село Силен, община Стамболово, област Хасково, се явява естествен административен център на района, който обединява 11 населени места. То е средищно и в него учат децата от Рабово, Голобрадово, Светослав, Бял кладенец, Пчелари, Маджари, Войводенец, Долно поле, Долно Черковище, Пътниково и Силен. Пътуващите ученици се извозват всеки ден с два ученически автобуса, които са към общината по график – сутрин и след обед с придружители.
През тази учебна година тук се обучават 64 ученици от I до VII клас в отделни паралелки, като само началната е смесена. „Много намаляха децата, защото в региона няма работа и младите семейства се изселиха в чужбина. Тези, които са останали, са масово само с по едно дете, което е разбираемо, защото обикновено само единият родител има работа“, разказва пред „Аз-буки“ новият директор на ОУ „Христо Ботев“ в с. Силен Юскяр Мустафа. Тя самата е била учител в ОУ „Васил Левски“ в село Пчелари до 2009 г., когато го закриват и се премества заедно с учениците в училището в село Силен. Тогава в него е имало около 110 деца, но броят им непрекъснато намалява.
Обучението на деца в село Силен започва за първи път през далечната 1898 г., но училище тогава не е имало. Местният учител Михаил Тодоров ги събирал в една стая и ги ограмотявал до четвърто отделение, след което ги освобождавал, без да им дава някакво свидетелство за завършено образование. През 1930 г.
започва изграждането на училище безвъзмездно със средства от местни жители и доброволен труд от цялото население. Сградата е предадена на 22 февруари 1931 г. и оттогава е преустройвана на три пъти, докато достигне сегашния си вид. Отоплява се с парно от 2002 година. Последно през 2014 г. общината отпуска средства за основен ремонт, когато се сменя покривът, прави се външна изолация и сега училището разполага с просторни и светли стаи с ново обзавеждане, компютърен кабинет. Обособена е стая за занимания по интереси и има много добра спортна база, която се ползва за провеждане на общински спортни мероприятия. Училището е в края на селото в подножието на планината и разполага с много голям двор със стари дървета, които създават усещането, че се намира в гората.
За обучението на децата се грижат 12 учители, които дават всичко от себе си, за да научат децата на български език. „С децата билингви е много трудно, особено в началния курс – разбират български, но им е трудно да го говорят, защото вкъщи се говори на друг език – обяснява Юскяр Мустафа. – Преди, като нямаше интернет и имаше само една българска ТВ програма, беше по-лесно. А сега и по телевизията се гледат предимно турски канали и резултатът е, че речникът на учениците е много беден. Говорим с родителите поне да не гледат такива програми, докато научат български децата. Надявам се да се подобри положението, като стане задължителна детската градина за 4-годишните, но и домашната среда е много важна за децата.“
В ОУ „Христо Ботев“ наблягат на допълнителните занимания по български език, работят по проектите „Подкрепа за успех“ и „Образование за утрешния ден“, но провеждат обучителни консултации и по други предмети, по които учениците имат затруднения. Организират се и занимания по интереси – спортни игри, изучаване на местните обичаи и традиции. Танцовият състав участва във всички мероприятия в региона.
Не всички деца имат устройства, но училището при нужда ще раздаде 13 таблета на нуждаещите се. Учителите са преминали курс за работа в Microsoft Teams, но всички се надяват да не им се налага да работят дистанционно.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg