ПГ по подемна, строителна и транспортна техника „Никола Й. Вапцаров“
в Ямбол чества юбилей
Подготвяме необходими за трудовия пазар кадри. Работим с уязвими групи и сме търсени не по-малко от елитните гимназии. Ние сме една от трите гимназии по подемна, строителна и транспортна техника в България – при нас има деца от 6 области, представители на три етноса. Освен да ги обучим в различните професии, другата ни основна грижа е да им осигурим транспорт и общежитие, да ги научим да се разбират помежду си. За тези неща полагаме всекидневни усилия.“ Това разказва Моника Петрова – директор на ПГ по подемна, строителна и транспортна техника
„Н.Й. Вапцаров“ в Ямбол. Тази година е юбилейна за училището, което навършва 60 години. Заради епидемичната обстановка заплануваният заключителен тържествен концерт няма се състои. Но част от събитията вече са проведени – турнири по футбол, волейбол и тенис на маса, конкурс за рисунка по стихове на Вапцаров. Преди седмица пред ученици от VIII и IX клас са представени строителните и подемнотранспортните машини. Засадени са и 60 рози в двора на училището. Проведени са състезанията „Най-добър машинист на ПСТ“, „Най-добър в управлението на мотокар“. По повод празника има и две юбилейни издания – в. „Багер-east“ и книга за историята на училището „60 години романтика в моторите“.
„По-строгите мерки срещу COVID-19 са причина да не се проведе срещата между наши ученици, представители на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ – Варна, и Мая Вапцарова, на която щеше да се прожектира нейният филм „Епоха“ – казва директорката. – Планирахме и премиера на филма „Песен за човека“ и среща с неговите създатели. Отпаднаха и състезанието „Майсторско управление на МПС“, както и кулинарното шоу за ученици. Да се надяваме, че по-нататък може да реализираме част от тези събития.“
По повод юбилея гимназията е удостоена с почетен плакет „Св. св. Кирил и Методий“ на президента на Републиката за заслугите на образователната институция в обучението на специалисти, за целенасочените усилия при интегрирането на уязвими групи в тяхното образоване и професионална квалификация.
Гимназията е създадена през 1960 г., а от 1975 г. се помещава в настоящия комплекс, включващ три корпуса – учебен с физкултурен салон, производствен и 14-етажно общежитие.
„Училището предлага солидна професионална квалификация и конкурентоспособни специалисти не само на родния пазар, но и в чужбина – казва Моника Петрова. – Стотици наши възпитаници работят в специализирани пътностроителни фирми, немалко изграждат собствен бизнес, а други продължават във висши училища. В последното десетилетие сериозни успехи имаме в интеграцията на деца от уязвимите групи. Училището ни се свързва с феномена „фамилна приемственост при избора на професия“ – вече три поколения от едно семейство избират гимназията и професията на родителите си. При нас се учат 452 ученици в дневна, задочна и самостоятелна форма, разпределени в 4 специалности и 18 паралелки. 100 от младежите живеят в общежитието.“
Гимназията е сред водещите институции в образователните иновации. Още през 1975/1976 учебна година се изгражда първата в Ямболски окръг вътрешноучилищна тв система за обучение и контрол, поставят се пултове за дистанционно управление на всички технически средства, за да се стигне до днес, когато всеки учител има лаптоп, а училището разполага с интерактивни кабинети за обучение, wi-fi мрежа и видео наблюдение в комплекса. През 2002 г. в училището се провежда първият бинарен урок в Ямболско. Традиция, която се поддържа и до днес.
Гимназията е и първата в областта, която печели проект по програма „Фар“ за транс-
гранично сътрудничество през 2005/2006 г., като ученици провеждат практика в автосервизи в Одрин с „обучение чрез потапяне“ – германския модел на дуално обучение. През 2008 г. гимназията вече е бенефициент на три проекта. С един от тях се въвежда поредна иновация – тейлър мейд обучението. Това е обучение по част от професия по учебни програми, разработени специално за нуждите на ямболските работодатели и в съответствие с тяхната база.
През настоящата учебна година училището изпълнява проект по програма „Еразъм+“
с партньор от Унгария. От 2019 г. гимназията е член на Националната браншова организация за електрическа мобилност – ИКЕМ.
Добрите партньорски отношения с бизнеса помагат реализирането на поредица проекти през 2016 г. и 2017 г.,
когато 10 ямболски фирми спонсорират гимназията, за да модернизира машинния си парк. Съдействие на училището оказва и общественият му съвет, Строителната камара, Ямболската търговско-промишлена палата. Така гимназията се сдобива с нови минибагер, лек автомобил и мотокар. Закупени са нова „Тойота Корола“ за учебни цели, булдозер, автогрейдер, подемник, баланс машина и машина за монтаж на автомобилни гуми, уреди за компютърна диагностика на МПС, софтуерни програми за общообразователно и професионално обучение, обогатява се училищната библиотека. Ръководството на националния седмичник за наука и образование в. „Аз-буки“ дарява през 2018 г. автомобил „Форд С МАХ“ за безвъзмездно ползване на гимназията.
По повод юбилея 7 преподаватели и един клас – IXв, са наградени с плакет „Златен“ на името на Н.Й. Вапцаров. „IXв клас се отличава с това, че са добър екип. Те са с най-добър успех, включват се във всички проекти и занимания по интереси – разказва директорката. – Винаги са сред призьорите – индивидуално или отборно. Замислят и реализират собствени проекти – да украсят коледна елха, да подредят изложба, да засадят дръвче. Ако някой в училище подарява валентинки – това са те. Цветя за 8 март – пак те. Част от учениците живеят в общежитието и са с нас денонощно. Голяма роля за изграждането на този колектив играе техният класен ръководител инж.
М. Неделчева.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg