Използвайки зъби с форма на гребен, тюлените от руското езеро Байкал се хранят с малки ракообразни като китовете. В Сибир сладководните бозайници умело ловуват амфиподи с размер на макарони. Може този начин на хранене да е причината тюлените да процъфтяват.
В огромното езеро Байкал сибирските бозайници поглъщат малки морски ракообразни, вероятно използващи гребеновидните зъби по начин, подобен на този, по който се хранят китовете, установява ново проучване.
Изследването предполага, че тюлените от Байкал (Pusa sibirica) използват комбинация от специални зъби, скорост и умения, за да поглъщат дузини същества с големина около 2 см, наречени амфиподи, при едно гмуркане, съобщават учени.
Обикновено тюлените ядат риба и мекотели, въпреки че някои южни тюлени са се усъвършенствали да ядат крил – друг вид малки ракообразни. Диетата с амфиподите може да е много полезна за байкалските тюлени. „Ракообразните са много предсказуеми – казва морският биолог Юки Ватанабе от Националния институт за полярни изследвания в Токио. – Те образуват големи струпвания и излизат на повърхността през нощта.“
Експлоатацията на такъв сигурен източник на храна ниско в хранителната верига според Ватанабе може да направи тюлените от Байкал по-устойчиви от другите тюлени към въздействията на околната среда, като например температурата на затопляне.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg