Това ще е първата високопроизводителна изчислителна машина на Балканите, която ще извършва 4 милиона милиарда операции в секунда
Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии обяви подписването на договор на стойност 11,5 млн. евро за нова суперкомпютърна система в България. Тя ще може да разполага с повече от 4,4 петафлопса и ще бъде разположена в „София Тех парк“. В началото на юли символична първа копка даде начало на изграждането на сградата, в която ще се помещава българският суперкомпютър – част от Европейската мрежа EuroHPC за свръхбързи изчисления на територията на ЕС.
„С придобиването на този суперкомпютър в България, както и в други части на Европа, продължаваме усилията си за справяне с индустриалните, технологичните и научните предизвикателства. Инвестирането в инфраструктура за суперкомпютри е от решаващо значение за подобряване качеството на живот на гражданите на ЕС, за повишаване на конкурентоспособността и за постигане на напредък в научните изследвания и иновациите“, заяви Маргрете Вестегер – изпълнителен зам.-председател на ЕК, отговарящ за Европа, подготвена за цифровата ера.
„Много съм доволна, че усилията, започнати миналата година с придобиването на тази нова суперкомпютърна система в моята родна България, вече дават резултати. Този нов суперкомпютър ще подпомогне европейските научни изследвания за стимулиране на иновациите и насърчаване на по-добрата наука чрез осигуряване на достъп до водещи инфраструктури и услуги за високопроизводителни изчислителни технологии, независимо къде се намират в Европа“, коментира българският еврокомисар Мария Габриел.
Суперкомпютърът в България бележи последното попълнение към семейството от високопроизводителни изчислителни машини към Съвместното предприятие от септември насам след обявяването на суперкомпютъра LUMI във Финландия и суперкомпютъра LEONARDO в Италия през октомври, както и три други суперкомпютъра в Чехия, Люксембург и Словения. Съвместното предприятие планира да придобие още една петафлопс машина (която може да извършва поне 4 милиона милиарда операции в секунда) и суперкомпютър с близка до ексафлопс производителност
(с капацитет да извършва над 150 петафлопса, или 150 милиона милиарда изчисления в секунда) в Португалия и Испания. Очаква се за тази цел да бъдат инвестирани допълнителни
8 млрд. евро в следващото поколение суперкомпютри.
В България ще бъде разположен първият на Балканите суперкомпютър, който ще може да се използва в много приложни области, включително от научни изследователи, новатори, големи, малки и средни предприятия на българско, регионално и европейско ниво. Ще може да се използва за точна оценка на сеизмичната устойчивост на сградите, прогнозиране на времето и медицински приложения в подкрепа на леката инвазивна диагностика и откриването на иновативни лечения. Изчисленията на суперкомпютрите могат да помогнат да имаме по-надежден транспорт, да пестим енергия и да се борим по-ефективно срещу изменението на климата. Те предлагат огромни възможности за създаване на работни места и са ключов фактор за повишаване на икономическата конкурентоспособност.
Европа е лидер по инвестиции в инфраструктура за суперкомпютри от следващо поколение, която има огромен положителен ефект върху обществото. Пример за това е и инициативата на ЕС „Дестинация Земя“, която има за цел да разработи прецизен цифров модел на Земята, способен да подобри метеорологичните прогнози, управлението на водите и екологичното моделиране.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg