В банката на заместващите учители има 2400 доброволци, уточнява министър Красимир Вълчев
„Започваме с подготовката на списъците за ваксинацията на учителите и до края на седмицата ще бъдем готови. Увеличава се броят на желаещите да се имунизират. Очакваме те да бъдат поне 35 000.“ Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на посещението си в столичното 143. ОУ „Георги Бенковски“ в първия присъствен учебен ден за учениците от началния курс. Общият брой на всички педагогически специалисти: директори, зам.-директори, учители, психолози, логопеди, педагогически съветници, в страната е около 90 000. По думите му, при първоначалните проучвания процентът на желаещите да се ваксинират, е бил по-малък, но причината за това се крие в липсата на информация. „Трябва да се страхуваме много повече от коронавируса, отколкото от ваксините“, убеден е Вълчев. Той посочи, че научните открития са спасили човечеството, като само преди намирането на ваксината за едра шарка годишно са умирали по
5 милиона души.
Министър Вълчев обясни, че връщането на децата от предучилищна възраст и учениците от
I до IV клас е най-разумното решение към момента. Ако в рамките на цяла работна седмица броят на новорегистрираните случаи намалее и епидемичната ситуация се подобри, от МОН ще помислят за поетапно връщане на всички деца в клас или към редуване на обучение в електронна среда с присъствено. „По-вероятно е да очакваме от 18 януари връщането на децата в клас. Още тази седмица ще разговаряме със здравния министър дали е възможно това“, посочи министърът. Предстои да бъде обсъдена и възможността за присъственото провеждане на държавните изпити по професия и олимпиадите в IV клас, които служат за вход в природо-математическите гимназии в V клас.
704 родители на деца от I до IV клас в цялата страна са подали заявление децата им да учат вкъщи. Вълчев посочи, че някои от учениците, които преди са поискали да учат електронно, сега се връщат в клас, и дава за пример Първо средно училище „Свети Седмочисленици“ в Търговище. Там след смъртта на 58-годишната учителка по география през октомври много от децата поискаха да преминат към обучение от разстояние.
Голяма част от малчуганите са се върнали и в детските градини. По данни на МОН техният брой е около 60%. „Дори при нормална ситуация средната посещаемост в зимните месеци е около 80%. Сега имаме удължени отпуски на родители и удължени ваканции, така че посещаемостта е нормална“, каза министърът. Той посочи, че има възможност по предложение на общините временно да бъде отменен принципът на задължително посещаване на предучилищните групи. Досега с разрешение на родител децата в детската градина можеха да отсъстват общо 20 дни, но за 5- и 6-годишните посещението бе задължително и обвързано с отпускането на помощи. „Сега предвид ситуацията този принцип на задължителност може и да бъде отменен и това е направено в близо 50 общини“, поясни министър Вълчев. Той напомни, че дори в пика на втората вълна в 2400 училища не бе регистриран нито един случай на коронавирус. „Това обикновено са по-малки училища, в по-отдалечени населени места. Не само там, в цели села нямаше положителни тестове. За тях бе непонятно решението за затваряне на училищата“, коментира образователният министър.
Благодарение на допълнителните средства в размер на 15 млн. лв.,
предоставени от МОН, през декември, са купени близо 10 000 въздухопречиствателя. Освен това са осигурени допълнителни крайни устройства – доставени са близо 22 000, а още няколко хиляди се очакват този месец. „Искаме или не, децата ще учат чрез електронни устройства, и то най-вече чрез електронни уроци“, допълни Вълчев и обърна внимание на това колко е важно всеки учител да има устройство. Затова ¼ от предвидените средства ще бъдат предназначени за закупуването на персонални компютри на учителите. Те ще използват устройствата в класните стаи.
„Ако има учители, които се чувстват притеснени или са с хронични заболявания, отпуските им ще бъдат разрешавани незабавно“, посочи министър Вълчев. В банката на заместващите учители вече има 2400 доброволци, като половината от тях са със специалност „Начална и предучилищна педагогика“. Той благодари на ректорите и деканите на педагогическите факултети, които са съдействали на МОН и са апелирали към студентите си да се запишат като доброволци. „Инструктурали сме училищата, че ако не могат да осигурят заместващи учители, да включат педагозите от целодневната организация на учебния ден. Разбира се, по-добре е да се проведат всички часове, но ако това е невъзможно, първо да отпадне целодневната организация. Самоподготовката може да се проведе и вкъщи, а дейностите по интереси да се отложат“, каза още той. Последните ще се проведат през пролетта.
В зависимост от епидемичната ситуация ще се вземе решение кога студентите ще се върнат в аудиториите. „Трябва да има трайно намаляване на стойността на заразените средно дневно – под 1000 или под 600. Към момента е разрешено присъственото провеждане на държавните изпити от специалността „Медицина“.
Д-р Ваня Кастрева, началник на РУО – София-град:
526 родители са подали заявление децата им да учат у дома
Едва 526 родители на ученици от I до IV клас в столицата са подали заявление децата им да продължат да учат в електронна среда от разстояние. Това съобщи за в. „Аз-буки“ началникът на РУО – София-град, д-р Ваня Кастрева. В София общият брой на малчуганите, които се върнаха в училище в понеделник, е около 50 000. Кастрева е категорична, че повечето родители са „за“ присъственото обучение, но има и такива, които са „против“.
„Важно е в тази динамична среда и ние също да бъдем динамични. Трябва да реагираме в интерес на децата, гарантирайки им по този начин, от една страна, спокойствие, а от друга – ефективност и качество на обучението“, допълва още тя. По думите Ӝ, преобладаващият процент от учителите също желаят да се върнат присъствено, но броят им трудно би могъл да бъде обобщен. „Има такива, които се притесняват, и такива, които с радост се връщат в час“, казва още началникът на РУО – София-град.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg