Учебен ресторант отвори врати в ПГ по туризъм и лека промишленост в Благоевград
Нов учебен ресторант отвори врати в Професионалната гимназия по туризъм и лека промишленост „Гоце Делчев“ в Благоевград. Той е изграден в бивша работилница по текстил с финансиране от МОН и със собствени средства на училището. В ресторанта се разширяват възможностите за надграждане на професионалните знания и умения на учениците от специалностите „Кетъринг“, „Производство на кулинарни изделия и напитки“, „Производство на хляб, хлебни и сладкарски изделия“ и „Организация на туризма и свободното време“.
„Ресторантът разполага с голям салон за хранене, професионално оборудван с уреди и съдове кухненски бокс, складово помещение и санитарни възли“, казва пред „Аз-буки“ директорката на гимназията Димитрина Иванова. Първи в кухнята ще влязат учениците от XI и XII клас, които ще провеждат своите практики.
„Получили сме всички разрешителни и ще можем да приготвяме и предлагаме храни. Ще започнем с приготвянето на закуски. Училището се намира в промишлена зона и учениците, общо взето, няма откъде да си купуват закуски. Идеята ни не е да изхранваме хората, които работят в промишлената зона и да реализираме големи печалби. Искаме учениците да попаднат в реална работна среда и да работят с уреди, които се използват в действащите ресторанти. Да създадем конкуренция между тях и те да придобият повече мотивация и сигурност в своите възможности, макар че и досега сме организирали различни кетъринг събития. И не на последно място, с променящата се материална база на училището искаме да привлечем и повече ученици“, споделя още събеседничката ми.
В последните няколко години екипът на училището залага на обновлението на пететажния основен корпус и едноетажната постройка, където са бившите текстилни работилници. „Преди 5 години, когато станах директор, с подкрепата на МОН сменихме дограмата на основната сграда. Следващата година пак със средства от Министерството, но през Общината, беше направен ремонт на покривните конструкции на двете сгради.
А още година по-късно отново с финансиране от МОН се направи цялостно саниране и енергийна ефективност на училището. Класните стаи, кабинетите и коридорите бяха ремонтирани със средства от училищния бюджет и с работата на колегите“, разказва директорката.
В момента очакват и договорено оборудване за създаването по проект на ИКТ център в гимназията. А преди три години след дарение на компютърни конфигурации една от бившите работилници е превърната в модерен компютърен кабинет с 26 компютъра, тъчдисплей и принтери. След това е реновирано поредното помещение и сега то е съвременна кетъринг и презентационна зала, оборудвана и с 60-инчов интерактивен дисплей. „Откакто излязохме в дистанционна форма на обучение заради пандемията, не сме спирали да ремонтираме с наши финанси и с работа от екипа. Направихме нова класна стая. Подготвихме и кабинет за новата ни специалност „Асистент на лекар по дентална медицина“, който предстои да оборудваме“, отбелязва Иванова.
А как стигат до идеята за новата специалност, в която засега за първи път и единствено за страната се обучават ученици? „Заедно с промяната на базата и обучението се опитваме да предложим на учениците и по-голям избор от атрактивни специалности. Много се говори в последните години за недостига на медицински персонал и затова се насочихме към одобрения преди година нов учебен план за асистент на лекар по дентална медицина. Свързахме се с организацията на съсловието зъболекари в Благоевград и с една дентална клиника. Те проявиха интерес, съгласиха се и са готови да ни помогнат със своята база и с преподаватели по специалните предмети. Там учениците ще провеждат практики“, обяснява събеседничката ми.
Другата половина от паралелката се обучава в още една нова специалност –
„Рекламна графика“ (професия „Дизайнер“). Гимназията има споразумение с местна рекламна агенция, което ще даде възможност на учениците да се запознаят на практика как се подготвят и изработват различни рекламни материали. Втората паралелка на осмоклас-
ниците е поделена между специалностите „Кетъринг“ (професия „Ресторантьор“) и „Организация на туризма и свободното време“ (професия „Организатор на туристическа агентска дейност“). Същите две паралелки и 4 специалности ще бъдат предложени за приема през следващата учебна година.
В гимназията в момента се обучават около 200 ученици в дневна форма.
И по думите на директорката Иванова техният брой бавно се увеличава в последните 3 – 4 години. В XII клас има една паралелка, разделена на специалност „Фризьорство“ и специалност „Производство на кулинарни изделия и напитки“ (професия „Готвач“). В XI клас пак е една паралелка само по специалност „Производство на хляб, хлебни и сладкарски изделия“. В X клас са два класа – единият е по специалност „Кетъринг“, а другият наполовина са „Фризьорство“ и „Производство на кулинарни изделия и напитки“. Две са паралелките и в IX клас – едната се обучава в специалностите „Организация на туризма и свободното време“ и „Кетъринг“, а другата – във „Фризьорство“ и „Производство на кулинарни изделия и напитки“.
Екипът на гимназията е от 20 педагози, като в последните години се подмладява за радост на директорката и учениците. „Повечето от колегите имат по няколко специалности. Може би една трета са останали от по-възрастните колеги“, отбелязва събеседничката ми. Трима млади възпитатели са назначени и в общежитието. В него също се правят промени – сградата е санирана и с изцяло реновирани стаи, санитарни помещения и обзавеждане. На разположение са и тв и компютърна зала, зала за тенис на маса и фитнес. Общежитието се ползва от 70 ученици от гимназията и от други училища в града.
„Нашите специалности са такива, че може би по-лесно преминаваме през онлайн обучението. Колегите работят през MS Teams. Дават например рецепти и учениците готвеха вкъщи, като снимаха и връщаха онова, което е приготвено. Фризьорите също можеха да подстригват и боядисват в домашни условия. Но факт е, че в голямата си част учениците желаят да бъдат в училище“, разказва директорката Иванова.
По думите ѝ възпитаниците на гимназията са търсени от работодателите.
И мнозина от тях работят. Към по-добрата им подготовка са насочени и повечето клубове за занимания по интереси в училището. С желание учениците се включват и в състезанията по професии, откъдето се връщат с редица отличия.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg