Нова STEM работилница ще има в Националната професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване в Тетевен
Нова лесотехническа STEM работилница предстои да бъде изградена в Националната професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Сава Младенов“ – Тетевен. За създаването ѝ училището печели проект по НП „Изграждане на училищна STEM среда“.
„STEM работилницата е проектирана като пространство, в което ще творят и създават ученици от всички специалности с акцент към „Мебелно производство“. Тя ще бъде оборудвана със CNC фреза, лазерен гравир и 3D скенер. Обособени са и кът за работа, творчески кът и кът с литература. Ще се закупят хромбук и лаптоп, както и два дисплея“, разказва пред „Аз-буки“ директорката инж. Златина Каталиева.
С изграждането на новата лаборатория ще бъде реновирано и поредно помещение в една от няколкото училищни сгради. „Базата ни е огромна и полагаме големи усилия за поддържането ѝ. През 2018-а получихме голяма и навременна помощ за реконструкция, обновяване и оборудване на четири от сградите, като ремонтът за близо 1,3 млн. лв. бе финансиран по ОП „Региони в растеж“. По проект, финансиран от фондация „Америка за България“, обновихме две стаи, като създадохме съвременен център по екология в училището с модерна лаборатория по природни науки, конферентна зала и кът за отдих“, отбелязва събеседничката ми.
Със средства от МОН в стаите в основния учебен корпус са поставени окачени тавани с топлоизолации. Изградени са и санитарни възли на втория етаж. През 2019-а в столовата изцяло са обновени кухнята и всички уреди, отново с финансиране от МОН. По време на неприсъственото обучение миналата година с пари от училищния бюджет са подменени дограми и витраж, част от външната мазилка, в столовата е поставен окачен таван. Постоянно се обновява и общежитието на гимназията, което се използва от над една трета от учениците. В него са създадени кухненски кът и пространства за отдих.
В основаната през 1909 г. като дърводелско училище гимназия днес се обучават 259 ученици от 15 области на страната. Близо 36% от тях пътуват всеки ден. „Успяваме да стабилизираме този брой през последните години, независимо от демографските процеси и промените в транспортните връзки между населените места. Опитваме да запазим интереса към професиите ни и да привлечем още младежи от нашия район, тъй като само около 25% от учениците ни са от Тетевен“, споделя още директорката.
По отношение на приема гимназията залага на традиционни за нея професии в сферата на горското стопанство и мебелното производство. Предлаганите специалности са „Горско и ловно стопанство“ с разширено изучаване на английски език (професия „Техник-лесовъд“), „Горско стопанство и дърводобив“ (професия „Техник-лесовъд“), „Механизация на горското стопанство (професия „Техник-механизатор“) и „Мебелно производство“ (професия „Техник-технолог в дървообработването“).
„Доскоро имахме и „Дърворезбарство“, но заниженият интерес не позволява да формираме паралелка. Стремим се обаче да запазим тази интересна професия, като предлагаме обучение по част от нея в избираемите факултативни часове в паралелката „Мебелно производство“, пояснява инж. Каталиева.
В две от специалностите се прилага дуална система на обучение. То започва през учебната 2018/2019 г. с възстановеното благодарение на нея „Мебелно производство“. Първи партньор е фирма „Арте Италиана“, а от тази година компанията „Хармония-ТМ“, която е една от стабилните в района. Другата специалност с дуално обучение е „Горско стопанство и дърводобив“, а началото е преди две години. С въвеждането на дуалното обучение по тази специалност се наблюдава и още по-засилен интерес към нея. Стабилни партньори от самото начало са Община Тетевен, ДГС „Тетевен“, ДГС „Лесидрен“ и четири дърводобивни фирми.
А макар да са традициионалисти в приема, в обучението екипът на гимназията залага на новостите. От 2019-а гимназията е иновативно училище с проект за проектно базирано обучение. „Знанията и уменията на учениците се формират чрез изготвяне на три бинарни проекта. Те комбинират учебната практика по „Горско почвознание“ един път с „География и икономика“, втори път с „ИТ“ и трети път с „Ботаника с дендрология“. Осмокласниците изготвят три такива проекта през годината“, обяснява събеседничката ми. Сега се кандидатства с нова иновация – „Защита на гората в облака“. Тя е насочена към XII клас, като се комбинират учебната практика „Защита на гората“ с „Чужд език по професията“ и се използват знанията, уменията и компетентностите, формирани в часовете по ИТ в предходните години. По нея ще се изготвя и електронно учебно съдържание на два езика, свързано с различните болести и вредители по горите.
Емблематично за гимназията е и организирането и домакинството на международното състезание „Млад дървосекач“. То се провежда от 2013 г. около празника на училището – 22 март, като преминава по регламента на Световния шампионат на дървосекачите. В него учениците показват умело и високопрофесионално боравене с моторен трион.
„Редовно участват училища от Сърбия, Чехия, Северна Македония. Идвали са и сродни училища от Румъния, Босна и Херцеговина и Испания. Получава се много интересен форум, а вторият етап от състезанието се провежда на централния площад на Тетевен и се превръща в истински празник. За съжаление, миналата година не успяхме да го проведем заради пандемията“, казва инж. Каталиева.
Състезанието стимулира изключително много учениците да се подготвят, като основно това се прави в клуба „Млад механизатор“. Освен него в гимназията функционират и други разнообразни клубове за занимания по интереси. Сред тях са „Занимателна математика“, клуб по народни танци, клуб „Круг друзей“, който работи от много години благодарение на Дафинка Ботева – учител по руски език. Веднъж в годината прави концерт с изпълнение на руски песни, в който участват и деца от детски градини, ученици от други училища и др. От доста години работи и екоклуб „Петрахиля – Слънчевият камък“, чиито членове обслужват и малка метеостанция. Всеки ден отчитат атмосферните условия и дават прогноза за деня. Работата не прекъсва и по време на онлайн обучението. Учениците измерват и публикуват температурата и по родните си места.
„Окуражаваме и насочваме учениците да участват в различни състезания и конкурси. Сред последните успехи е участието през тази учебна година на дванадесетокласника Никола Филипов във финалите на международното мултидисциплинарно състезание AUBG MultiTalent Quest в Американския университет в България. Наскоро екипът на петима дейни дванадесетокласници – Христо, Златан, Марио, Маргарит и Стефан, спечели с чатбот Woody златен медал в IV национален конкурс за STEM науки в България. В същата надпревара колегата Десислава Куманова получи две награди – в категория STEM Ambassador и в категория Digital Excellence“, информира директорката. Учениците печелят награди и от международния конкурс „Зелена планета“, от националните конкурси „Родолюбие“ и „Национален парк „Рила“ – познат и непознат“. Получават призове и от многобройни конкурси на Община Тетевен. Не една и две са наградите от националното състезание по професии „Горски многобой“.
С учениците работи екип от 30 педагогически и 16 непедагогически специалисти. „През последните години доста колеги се пенсионираха и потърсихме нови преподаватели. Тази година сме много щастливи, защото имаме четирима млади колеги. Справят се много добре, като в началото имаха наставници. Работим изключително добре в екип. Има и отлично взаимодействие между педагозите и останалия персонал в училището, особено при реализирането на различни проекти“, отбелязва събеседничката ми.
Допълва още, че колегите ѝ се справят много добре и с онлайн обучението. Работи се в платформата G Suite, ползват класни стаи в Google Classroom и директна връзка в Google Meet. „Колегите се опитват да бъдат ефективни в максимална степен, като подготвят предварително материали за часовете, включително видеоклипове, схеми, презентации, и дават специфични задания, които учениците да изготвят. Учениците се върнаха в училище с желание. Учителите – също. Присъственото обучение е особено важно за подготовката по учебна и производствена практика. Поради това, че 75% от учениците не са от град Тетевен, в училището е невъзможно да се провеждат присъствено практическите занятия за учениците, които се обучават от разстояние в електронна среда“, обяснява инж. Каталиева.
От 2008 до 2014 година екипът на училището работи по НП „Учене през целия живот“, секторна програма „Леонардо да Винчи“, а от 2014 г. по програма „Еразъм+“, като в резултат на това са реализирани
11 мобилности за ученици и 4 за учители. В рамките на няколко проекта преподаватели посещават Франция, Чехия, Испания и Португалия. Ученици, предимно от специалност „Мебелно производство“ пътуват до Полша, няколко пъти до Франция. Бъдещи техник-лесовъди посещават Чехия и Португалия.
„Предстои и реализацията на проект за консорциум, в който поканихме за партньори Лесотехническата гимназия в Берковица и ПГ по горско стопанство в Батак. Трите училища ще осъществят мобилности за групи по 15 ученици и двама учители в Сарагоса, Испания, след преминаването на пандемията.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg