За първи път в Космоса са идентифицирани сложни молекули, съдържащи въглерод, които могат да помогнат да се обясни как е започнал животът.
Тези молекули, наречени полициклични ароматни
въглеводороди, или PAHs, се състоят от няколко свързани шестоъгълни пръстена от въглерод с водородни атоми по краищата. Астрономите подозират от десетилетия, че тези молекули са в изобилие в Космоса, но нито една не е била пряко забелязана преди това.
По-прости молекули с един пръстен въглерод са били виждани и преди. Но „сега сме развълнувани да видим, че за пръв път можем да открием тези по-големи PAHs в Космоса“, казва астрохимикът Брет Макгуайър от Mасачузетския технологичен институт, чийто екип съобщава за откритието в науката от 19 март.
Изучаването на тези молекули и други като тях може да помогне на учените да разберат как химическите предшественици на живота могат да започнат в Космоса. „Въглеродът е толкова фундаментална част от химичните реакции, особено реакциите, водещи до основни молекули на живота“, казва Макгуайър.
От 80-те години на миналия век астрономите са виждали мистериозно инфрачервено сияние, идващо от петна в нашата галактика и други. Мнозина подозират, че сиянието идва от PAHs, но не можеха да идентифицират конкретен източник. Сигналите от няколко различни PAHs се припокриват твърде много и са трудни за различаване.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg