Ново проучване на учени от Ирландия, Великобритания и Германия открива доказателства за спад в океанските течения в системата Гълфстрийм, известна още като „атлантическа меридионална преобръщаща се циркулация“ (Atlantic Meridional Overturning Circulation). Според изследването, публикувано в сп. Nature Geoscience, течението не е било толкова слабо от поне 1600 години.
Системата на Гълфстрийм работи като гигантски конвейер, пренасящ топла повърхностна вода от Екватора на север и изпращащ студена вода с ниска соленост обратно на юг. Той транспортира близо 20 млн. куб. м вода в секунда – почти 100 пъти повече от потока на Амазонка.
Анализът на събраните данни показва, че докато Гълфстрийм е относително стабилен до XIX век, системата от океански течения започва да намалява до края на Малкия ледников период след около 1850 г., като втори, по-драстичен спад следва от средата на XX век. Тогава системата се е забавила с 15%, а причината вероятно е глобалното затопляне. Течението се задвижва от по-плътната солена вода, но по-леката прясна вода, която постъпва от топенето на ледовете, нарушава този процес. Забавянето на Гълфстрийм влияе върху световния климат, като може да предизвика по целия свят внезапно покачване на регионалните морски нива, промени в позицията на големите валежи и сухи климатични зони.
Най-мрачните прогнози сочат, че промените могат да доведат до спирането на Гълфстрийм, като това би предизвикало замръзване на по-голямата част от Европа.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg