В ОУ „Елин Пелин“ в с. Първомайци, Горнооряховско, създават интерактивна екоработилница с 4 работни къта
Равен достъп до качествено образование за всяко българско дете е идеята на Националните програми за образование, сред които е и „Изграждане на STEM среда“. Благодарение на това българските училища, независимо от броя на учениците, имат възможност да имат модерна образователна среда, в която да прилагат нови модели за овладяване на знания в областта на природните науки.
Едно малко училище, но с изключително амбициозни преподаватели и мотивирани ученици е ОУ „Елин Пелин“ в с. Първомайци, общ. Горна Оряховица. „Идеята ни е да създадем условия за различна физическа среда за нашите деца. Избрали сме да преобразуваме класна стая в „Интерактивна екоработилница“, пояснява директорката Мирена Маринова.
На 48 кв. м ще бъдат обособени 4 работни къта. Единият е за събиране и селектиране на информация от уебпространството с минибиблиотека. В другия кът ще има дигитален микроскоп и комплект измервателни уреди за експериментална работа, чрез които учениците ще развиват умения за наблюдения, ще правят експерименти. Третият кът ще е с 5 дигитални устройства, с помощ-
та на които учениците ще подреждат информацията и ще разработват идеята за реализиране на проектна задача. Предназначението на четвъртия кът е да се обособи пространство за изработване на самите проекти под ръководството на съответния преподавател.
Ако се разходите в двора на училището, първото, което ще си помислите, е, че учениците от това училище имат невероятен късмет. Обширните зелени площи и красивите дървета създават усещането за простор и свобода. Учениците разполагат и със зелена класна стая – прекрасна беседка, където се провеждат учебни часове на открито. Изградена е по проекта „Обичам природата и аз участвам“. До беседката е направена и цветна релефна карта на България. Часовете на открито са винаги желани за учениците. В училището се обучават 65 деца. Най-големият клас е от 15 ученици. „Нашите деца са щастливи! – с усмивка казва Мирена Маринова. – Имат възможност всяко междучасие да са на чист въздух и да играят в просторния зелен двор, на спортните площадки и на стадиона, който се намира до училището. Въпреки че сградата на училището се нуждае от ремонт – дограмата е много стара, както и голяма част от обзавеждането, стараем се да създаваме уютна обстановка и да поддържаме сградния фонд сами. През май ОУ „Елин Пелин“ навършва 175 години. Малко са училищата, които могат да се похвалят с почти два века история. Формулата за успех е „любов“. Всичко това дава право на директорката да каже: „Ние сме едно зелено училище с щастливи деца“.
И как да бъде друго, когато красотата е навсякъде – въпреки старата дограма, старите чинове и поддръжката „направи сам“. Училището се слави с 30-метров стенопис със сюжети от приказки на Елин Пелин. Всичко тръгва от… предписание на РЗИ за състоянието на коридора в стария едно-
етажен корпус.
„Средствата ни не достигат, а коридорът трябваше да се обнови. Освежаванията всъщност още повече задълбочаваха проблема, мазилката се ронеше, а коридорът плачеше за основен ремонт. По това време Веселин Симеонов – специалист по изобразително изкуство, водеше в нашето училище група по интереси. Роди се идеята, че преподаватели от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ могат да ни помогнат. Свързахме се с факултет „Изобразителни изкуства“ и стана така, че студенти от специалност „Стенопис“ започнаха да променят коридора, рисувайки дипломните си работи“, връща лентата назад директорката на училището. Така училищната стена, изтормозена от пластовете бои, за три месеца се превръща в приказен кът с герои от произведения на големия български писател Елин Пелин, изучавани в началния и прогимназиалния етап. Днес старата стена на коридора е повод за възхищение и гордост от страна на ученици, учители, родители.
Елин Пелин и неговото творчество винаги са присъствали не само в учебната програма, но и по повод всеки празник в училището, носещо името на писателя. „Държим много на традициите. Затова за празниците на детската книга и Седмицата на четенето насочваме децата към творчеството на Елин Пелин“, пояснява Маринова.
Не крие, че не всичко в училището в Първомайци отговаря на представите за XXI век. Голямото изключение са децата – любопитни и търсещи, и техните преподаватели с всеотдайността си към професията. Компютърният кабинет също има нужда от обновяване. По време на обучението в електронна среда всички ученици са снабдени с електронни устройства. Директорката държи да изкаже благодарността си към РУО – Велико Търново, дарило на училището така важната за момента техника, както и на Николай Николов, който поддържа училищните компютри.
На въпроса какъв процент от децата продължават обучението си и след VII клас, отговорът не учудва: „На 100%“. Но преди това е НВО след
VII клас. Подготовката за него не е спирала. Училището има много добри резултати на НВО през последните две години.
И накрая за едно сътрудничество – има единомислие и единодействие между ОУ „Елин Пелин“, ДГ „Здравец“ с директор Елеонора Иларионова и местната власт в лицето на кмета на с. Първомайци Ясен Янков.
Първомайци е голямо село с над 2700 жители. Все повече млади хора продължават да се заселват в него. Това прави учителите оптимисти, че
ОУ „Елин Пелин“ ще се разраства.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg