Това сочи изследване на УНИЦЕФ, което дава комплексна картина на проблема
Всяко второ дете (47%) е преживяло някаква форма на насилие до 18-годишна възраст. Най-често срещаният вид насилие е емоционалното (45,9%), след него са физическото (31,2%) и сексуалното насилие (15,6%), както и пренебрегването (10,5%). Насилието най-често се наблюдава сред децата в училище (38,3%), следвано от това в общността (37,6%) и у дома (30,9%). Всяко трето дете (34,8%) посочва, че се чувства в опасност у дома, в училище или в общността. Децата и младите хора, преживели насилие или пренебрегване, и тези от тях, които се чувстват в опасност, имат много по-ниско ниво на благосъстояние в сравнение с останалите деца. Това показват данните от изследване, проведено по поръчка на УНИЦЕФ.
Това е първото изследване у нас, включващо събиране на данни за всички форми на насилието над деца в различни видове среда, както и обстойна оценка на капацитета на съответните служби за превенция и противодействие на това явление.
„Насилието над деца може и трябва да бъде предотвратено“ заявява д-р Джейн Муита – представител на УНИЦЕФ в България. Според нея решаваща стъпка към превенцията на насилието е събирането на надеждни данни, които да помогнат за развитието на политиките, програмите и мерките за подкрепа на децата и родителите, както и за анализ на изпълнението им.
Относно видовете насилие изследването посочва, че почти едно от всеки три деца и млади хора е било подложено на физическо насилие до 18-годишна възраст, като момчетата (37,2%) по-често от момичетата (25,6%) са били жертви на такова насилие. За разлика от физическото насилие, децата се сблъскват най-често с емоционално насилие в училище и в общността, а не у дома. Едно от всеки 7 деца съобщава, че е било жертва на онлайн тормоз, особено чрез социални мрежи.
Изследването прави и оценка на капацитета на специалистите, работещи с деца, и установява, че имат различно разбиране за това доколко насилието над деца е сериозен проб-
лем в България, както и различно разпознаване на признаците за насилие или злоупотреба.
Сравнително висок процент професионалисти смятат за приемливо удрянето на шамар на дете (6 – 16%). Около ¼ от професионалистите приемат учител или родител да крещи на дете, когато то не се държи добре. Между 50% и 85% от специалистите заявяват, че са преминали обучение, свързано с темата насилие над деца, но остават неуверени в познанията си за идентифициране на случаи на насилие. Като цяло, има добро познаване на задължението за подаване на сигнал при случаи на насилие при 90 – 97% от професионалистите, а между 70 и 93% съобщават, че имат механизъм за подаване на сигнал в институциите, в които работят.
Националното представително проучване е направено от международната изследователска компания Coram International с подкрепата на ЕСТАТ. Проведено е в периода 2019 – 2020 година и включва национално представително проучване сред домакинства, обхващащи 1174 деца на възраст 13 – 17 години, 837 млади хора на възраст 18 – 25 години и 1411 възрастни, както и проучване сред 887 специалисти – учители, социални работници, прокурори и магистрати, здравни специалисти и полицейски служители.
Още по темата
в следващия брой
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg