Нова програма за опазване живота и здравето на работещите в образованието
„Най-важните неща, които направихме през тези 4 години, ги направихме заедно. Заедно взехме най-трудните решения. Благодарение на партньорството, което имаме, успяваме да се справим с най-трудните предизвикателства.“ Това сподели с членовете на Отрасловия съвет министърът на образованието и науката в оставка Красимир Вълчев. Той заедно с ресорния му заместник инж. Таня Михайлова се включиха в последното заседание на ОС в този формат. Министър Вълчев подчерта, че системата на предучилищното и училищното образование е стабилна и работеща, разполагаща с изключителни професионалисти. „Доброто социално партньорство – това е нещото, което ни помогна да вземем правилните решения“, категоричен бе в оценката си Красимир Вълчев.
Висока оценка на работата на министъра на образованието и науката, на ресорния заместник, както и на целия екип на МОН дадоха социалните партньори – синдикалисти, работодателите в системата на народната просвета, директорите, представители на държавни, общински и частни училища и детски градини.
Отрасловият съвет прие една дълго изстрадана, по думите на председателя на Синдиката на българските учители д.ик.н. Янка Такева, национална програма, свързана с опазване здравето и живота на работещите в образованието. Става дума за „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“ с бюджет за 2021 г. 400 000 лв. Програмата е структурирана в два модула: профилактика с финансова обезпеченост от 180 000 лв. и рехабилитация – 200 000 лв. Целта е ранната диагностика на заболяванията на млечната жлеза и на простатната жлеза и подкрепа на преминаващите през програмите за рехабилитация.
От Програмата ще се ползват държавни, общински и частни детски градини и училища, центрове за подкрепа за личностно развитие, регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, Националният дворец на децата, Държавният логопедичен център.
По настояване на директорите на образователните институции в Програмата допълнително ще се регламентира видът отпуск, когато рехабилитацията се извършва в работно време. А на заместващите учители ще се плаща от Националната програма „Без свободен час“. Само в рамките на тази календарна година бюджетът ѝ е над 3 млн. лв.
Отрасловият съвет продължи работата си с обсъждане на проектите на две наредби – за инспектирането на детските градини и училищата и за управлението на качеството в институциите. Проектите са разработени от екипи с широкото участие на всички социални партньори. Взети са становища и мнения на голям кръг специалисти. Двата проекта ще бъдат качени за обществено обсъждане на страницата на МОН.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg