Мобилно приложение измерва вниманието по време на урок, събирайки сензорни данни от учениците. То показва тяхното ниво на ангажираност, използвайки подобен на светофар индикатор. Камерата проследява лицето на детето и отчита червено, оранжево, жълто или зелено в зависимост от проявената ангажираност. Зеленото означава, че то е концентрирано в темата, а червеното – че е неангажирано. Това позволява на учителя да разбере на кои подходи да заложи за разгръщането на пълния потенциал на всеки ученик и към кои деца да насочи подкрепата си в класната стая. Използването на приложението дава възможност за по-детайлна работа с децата с отчетливо изразени обучителни затруднения.
Приложението е резултат от международен проект на Центъра за специална образователна подкрепа в Пловдив. В продължение на 40 месеца партньорски организации от Англия, Белгия, Сърбия, Турция и България работят заедно за оптимизиране на образователната подкрепа на учениците със специални образователни потребности.
„Идеята е да бъдат предоставени на учителите и терапевтите набор от инструменти за подпомагане оценката на вниманието на всяко дете, както и да се повиши осведомеността за значението на образователните технологии и внедряването на иновации“, пояснява директорът на ЦСОП Веселка Бакиш.
Експертите са разработили описателна карта на ефективни педагогически подходи с наръчник за обучители, пет мобилни игри и мобилно приложение с ръководство към него.
Екип от специалисти на Центъра за специална образователна подкрепа е създал и виртуален сборник с практически задачи за ваканционна работа на своите ученици. Книжката съдържа подбрани занимателни упражнения, адаптирани за нуждите на деца със специални образователни потребности.
Идеята за разработването ѝ се заражда в отговор на интереса на децата към дигиталните образователни ресурси за периода на обучение в електронна среда от разстояние. Авторите адресират сборника и към родителите в знак на признателност към тяхната ангажираност по време на образователния процес, особено в извънучилищна среда.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg