„Даваме им криле, за да летят, и корени, за да се завръщат“ – това е мотото на Българското неделно училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим. Сред основните му задачи е не само преподаването на български език и култура, но и насочване на вниманието към възможността след завършване на средното образование в чужбина децата да изберат обучение в българските университети.
Такъв е случаят с Ана Топалова – студент по „Културология“ в СУ „Св. Климент Охридски“. След завръщането ѝ в България връзките с римското училище не прекъсват. Продължава интересът на училището към развитието на неговите ученици, което в много случаи заслужава да бъде споделено.
През настоящата година Ани участва в проект на Национален фонд „Култура“, а темата е върху родното ни изкуство в различни периоди. Проектът е в три своеобразни лекции, разглеждащи трите главни периода на българското изкуство и литература от създаването на България до днес. Ани събира информация за най-важните представители от трите периода на българската култура, проследявайки нейното развитие от Античността до съвременните живи творци. Трудът се фокусира върху популяризирането на българската култура сред българите в чужбина и сред самите чужденци. Авторката му е убедена, че по този начин ще се засили интересът на българските ученици в чужбина към важния принос на родната ни култура и изкуство по света.
В работата са представени художествени явления и отделни творци, известни автори на най-важните и високохудожествени български произведения. В специална презентация са събрани най-важните картини на художниците, за които е писано в текста, снимки на авторите, информация за тях, както и техните най-представителни произведения. По този начин изследването е пригодено и за най-малките ученици, които все още не могат да четат, но ще имат възможността да научат нещо повече за българската култура.
Изследването на Ана Топалова бе представено във виртуалната класна стая на нейното римско училище, където учениците имаха възможност да се запознаят с основните моменти от българската културна история и да придобият обща представа за българския принос в европейската и световната култура.
Венета Ненкова,
БНУ „Асен и Илия Пейкови“, Рим
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg