Това не е слънчево петно. Това е Международната космическа станция (МКС), уловена да преминава пред Слънцето. Астрономическата снимка на деня е публикувана от APOD (Astronomy picture of the day), който е част от уебсайта на НАСА. Официален партньор на APOD за България е MediaBricks.bg
Отделните слънчеви петна имат тъмна централна област (сянка), по-светла заобикаляща полусянка и към тях не са прикрепени капсули Dragon. За разлика от тях МКС има сложен механизъм, един от най-големите и сложни космически кораби, създавани някога от човечеството. Също така слънчевите петна обикалят по повърхността на Слънцето, докато МКС обикаля около Земята. Преминаванията на МКС (която обикаля около Земята на всеки 90 минути) пред Слънцето не са необичайни, но да се съчетаят подходящите местоположение, момент от време и оборудване, с което да се получи страхотно изображение, е рядкост. Затова снимката е сред избраните за публикуване.
Представеното изображение комбинира три кадъра, всички направени от едно и също място и почти по едно и също време. Първият кадър е преекспониран и на него са заснети слабите изпъкналости, забелязани в горната част на Слънцето. Вторият – недостатъчно експониран, улавя сложната структура на хромосферата на Слънцето, докато на третия кадър, който е и най-труден за получаване, е заснета космическата станция, докато преминава пред Слънцето за частица от секундата. Ако внимателно се вгледаме в силуета на космическата станция, можем да видим закачената капсула Dragon Crew.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg