Профилираната езикова гимназия „Д-р Иван Богоров“ в Димитровград сключи споразумение за сътрудничество с Плов-
дивския университет „Паисий Хилендарски“. Училището ще получи академично съдействие за разработване на специализирани избираеми модули към профилираното обучение по предметите „Физика и астрономия“, „Химия и опазване на околната среда“ и „Биология и здравно образование“. Университетски преподаватели и учители заедно ще подготвят както учебни програми, тематични материали и лабораторни практикуми, така и ще организират извънкласни дейности и обмяна на опит.
„Броят на желаещите след X клас да учат профилирани предмети от областта на природните науки – физика, химия и биология, става все по-голям“, казва директорът на гимназията Красимир Кръстев. За да удовлетворят интересите на възпитаниците си, решават да сключат договор с висшето училище за взаимна помощ. „Висшето училище ще ни помага за разработването на учебната програма по профилиращите предмети, като в същото време ще може да привлече младежи, които да продължат обучението си в него“, разяснява моят събеседник. От страна на школото инициатори за съвместната работа са учителките по физика и биология Стефка Иванова и Екатерина Костова, а от страна на Пловдивския университет – представителите от Физико-технологичния факултет доц. д-р Тодорка Димитрова и Георги Иванов, които посещават гимназията в рамките на кандидатстудентската кампания. Впоследствие към тях се присъединяват Химическият и Биологическият факултет.
Дейността по модулите „Живите системи – биология, физика и химия в действие“ и „Бионика и биофизика“ вече е започнала. Проведена е и първата онлайн среща на университетски преподаватели с училищното ръководство и ученици от XII клас. Зрелостниците са се запознали с възможностите за продължаване на образованието си в Пловдивския университет, и по-специално в трите природонаучни факултета. Традиционно преподаватели от тези факултети работят активно с ученици за тяхната професионална ориентация и приобщаване към академичната среда, като им предоставят достъп до лаборатории, участие в проекти, състезания, научни форуми и публични изяви.
Профилираната гимназия е кандидатствала и по Националната програма на МОН „Изграждане на училищна STEM среда“. Отговор все още не са получили, но се надяват да бъдат одобрени. Преди години с помощта на фондация „Америка за България“ успяват да направят модерни лаборатории по физика, химия и биология. „Лабораториите, с които разполагаме, са на изключително високо ниво, но сега искаме да надградим това, което имаме, със STEM център“, обяснява директорът.
През настоящата учебна година учениците в Профилираната езикова гимназия в Димитровград са 389. Всички изучават като първи чужд език английски, а за втори могат да избират между немски, испански и руски език.
„От две години се наблюдава много голям интерес към руския език. Миналата година тази паралелка се напълни най-бързо. След нея – испанската, и най-накрая немската“, разказва Кръстев. Посочва, че всяка година е различно. Всичко зависи от интересите и предпочитанията на младежите. Въпреки това наблюдава засилен интерес и към природните науки. След X клас
възпитаниците могат да избират профилиращи предмети сред биология и химия, история и география, математика, информационни технологии и физика. Младежите, които искат да учат медицина, обикновено записват биология и химия. Директорът разказва, че това са около 30% от учениците в гимназията. Другите предпочитани специалности са икономика и филология. Тази година изпращат 55 випускници.
„Положителна е тенденцията, че все по-малко младежи искат да учат в чужбина. В предишни години издавахме по 30 – 40 удостоверения за кандидатстване извън България, а сега са от
5 до 7“, посочва Кръстев. Причините за това според него са две. Първата безспорно е пандемията, а втората е богатият набор от специалности и високото ниво на обучение в родните висши училища.
Профилираната гимназия разполага с модерна материална база. Зимата се отопляват на газ, като температурата в класните стаи не пада под 25 градуса. Учителите разполагат със собствен кабинет, а учениците – с шкафчета. За децата в неравностойно положение е монтиран външен асансьор. В двора на школото има модерна спортна площадка с три игрища – за волейбол, баскетбол и футбол, алеи за дълъг скок и бягане, прекрасен парк с дървета.
„Всички условия са осигурени, остава само желанието да учат“, казва моят събеседник. Наблюденията му показват, че децата, които искат да учат, са го правили и по време на обучението от разстояние в електронна среда. При тях то преминава без никакви проблеми. 96 – 97% от учениците имат мобилни устройства и интернет у дома. Осигурили са таблет едва за пет деца, а на две са плащали разноските за интернет. Когато учениците се връщат в клас, настроението там е повече от приповдигнато. „Сякаш за първи път са на училище. Всички са много щастливи, че отново са заедно“, разказва директорът.
Възпитаниците на гимназията с желание се включват във всички състезания – и спортни, и по различни предмети. Редовно печелят награди и от конкурси по музика, рисуване на общинско ниво. Двама са се класирали на полуфинала на IX международната олимпиада по английски и сега стискат палци на осмокласничката Теодора Георгиева и на единайсетокласника Петко Билярски.
Програмата с извънкласни занимания включва баскетбол, волейбол и тенис на маса. Имат и група по изобразително изкуство, за джаз и рок пеене. Няма празник в Димитровград без участието на фолклорна група „Богоровци“. Ръководството е помислило и за децата, които обичат науката. За тях са сформирани клубове по информационни технологии, „Млад физик“ и „Млад химик“. Преди години е имало групи по театрално майсторство и журналистика, но заради пандемията те не са включени в извънкласната програма за учебната 2020/2021 г.
Учениците са списвали училищен вестник и са влизали в ролята на водещи в радиопредаване.
„Планираме тази година да подновим дейността на всички клубове. Можем да го осъществим, има и желаещи“, допълва моят събеседник.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg