Всяка година в Европа се регистрират 400 000 преждевременни смъртни случая заради замърсяването на въздуха. Това е основна заплаха за нашето здраве, информира испанският евродепутат Хави Лопес по време на уебинара на тема „Как да дишаме по-чист въздух? Европейски практики и решения“, организиран от Бюрото на Европейския парламент в България.
Според него, за да се подобри ефективно положението, трябва да се променят прилаганите директиви за качеството на атмосферния въздух и да се подобри законодателството. За тази цел през следващата година предстои да се направи обзор на съществуващото законодателство, за да се ревизира и да отговаря на стандартите на СЗО. „Но и това няма да е достатъчно, трябва да се въведат нови инструменти, като електрически транспорт, създаване на интелигентни градове и т.н.“, посочи Хави Лопес.
„В България 77% от проблемите с въздуха се дължат на битовото отопление, около 10% – на енергетиката и индустрията, около 9% – на транспорта, и останалото е от външно замърсяване“, каза Франсоа Уакенхаут от дирекция „Околна среда“ на ЕК. Той посочи, че са заведени наказателни процедури срещу България заради въздуха, и добави, че според него вместо да се губи излишно време в дела и санкции, е по-добре е да се инвестира в ефективни мерки за подобряване качеството на въздуха. Предвидени са значителни средства за България от ЕС по кохезионните фондове и по Next Generation, където по Плана за възстановяване и устойчивост страната ни ще получи най-много средства от всички страни след Белгия.
Сред 50-те най-замърсени градове в Европа 36 са в Полша, а останалите – в България и Италия. Италия решава проблемите с въздуха с ограничаване на автомобилния трафик и насърчаване ползването на велосипеди и електромобили, а в Полша – с преминаване към по-екологично отопление в домакинствата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg