Любители на астрономията отново се срещат край бреговете на Дунав
За поредна година любителите на звездите се събират край Дунава в рамките на XVII национално „Астропарти Байкал 2021“. Двудневният форум се провежда хибридно – на живо в село Байкал, община Долна Митрополия, и онлайн чрез излъчване на живо от официалната страница във „Фейсбук“ на Общинския център за извънучилищни дейности в
с. Байкал. Тази година участниците са ученици и учители по физика, любители астрономи от България и от Иран, Япония и Гърция. Основната тема на астропартито е „STEAM подходът при обучението по физика и астрономия“.
Главната лекция на форума „Българските екзопланети“ е изнесена от доц. д-р Евгени Овчаров – ръководител на катедра „Астрономия“ при СУ „Св. Климент Охридски“.
В рамките на „Астроработилницата“ е представен съвместен проект на Регионалния природонаучен музей – Пловдив, и Европейската космическа агенция – „Разработване на дигитални планeтариумни програми и съпътстващи образователни събития, представящи мисиите на Европейската космическа агенция – ЕКА“. А след това под ръководството на Йордан Ходжев и Виктория Мирчева ученици и учители се забавляват, учат и играят чрез „Построй космически кораб!“, „Космосът и пикселите“, „Летяща комета“, „Рецепта за комета“, „Моят град от Космоса“, „Климатът от Земята и Космоса“, „Мисията GOCE“. Провежда се и наблюдение на Слънцето с телескоп през специален филтър, като Боряна Бончева и Володя Велков от Астрономическата асоциация – София, разказват за слънчевата активност.
По време на традиционната неформална кръгла маса „От учители за учители“ педагози споделят своя опит в обучението по физика и астрономия. Проф.д.т.н. д-р Гаро Мардиросян от Института за космически изследвания и технологии – БАН, представя практическото ръководство „Информационни технологии за наблюдение на Земята от Космоса“. Цеца Цолова и Иво Джокин – SCIENTIX посланици за България, представят национални състезания и проекти и летните училища и образователните проекти на ЕААЕ, GHOU, SCIENTIX, GO-Lab/NEXT-Lab ISIA (European School Innovation Academy), Space EU, GTTP – Galileo Teachers Training Program.
Участниците наблюдават програмата „Мисиите на Европейската космическа агенция“, музикални изпълнения от формация „Фамилия Чапанови“ – Плевен, и се включват в лекцията на проф. Гаро Мардиросян „Аерокосмически технологии в борбата с природните бедствия и екокатастрофи“. Осъществено е и наблюдение с телескоп на звездният куп М13 в съзвездието Херкулес. Присъстващите се запознават с видимите съзвездия и по-ярки звезди с лазерно шоу, положена е и клетва на младия любител астроном на вълнуваща церемония и астровикторина.
Във втория ден програмата продължава с наблюдение на водолюбиви птици по река Дунав и разговор за добавената реалност в обучението по природни науки. Участниците посещават и археологически резерват „Улпия Ескус“.
„Астропарти Байкал“ е част от Националния календар на МОН за изяви по интереси на децата и учениците. Организатори са Общинският център за извън-
училищни дейности и занимания по интереси – с. Байкал (ОЦИДЗИ), Община Долна Митрополия, РУО – Плевен, МОН и Националният дворец на децата. Проявата е под патронажа на министъра на образованието и науката и кмета на община Долна Митрополия Поля Цоновска.
Партньори на срещата са съюзите на астрономите и на физиците в България, катедра „Астрономия“ на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“, Институтът по астрономия – БАН, Регионалният природонаучен музей – Пловдив, Институтът за космически изследвания и технологии – БАН, Астрономическата асоциация – София. Както всяка година, астропартито е осъществено и с международната подкрепа на Международния астрономически съюз (IAU – OAE) – офис за астрономическо образование, Европейската асоциация за астрономическо образование (ЕААЕ), Galileo Teachers Training Program, Европейската училищна мрежа, UNAWE – UNIVERSE AWARENESS и SpaceEU.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg