Националната програма „Обучение за ИТ кариера“ се разширява с нов модул
„Искам да ви поздравя с успеха. Знам, че това е било голямо допълнително натоварване и вие сте се справили с него. Много ми се иска да намерите щастието в работата, с която се захващате.“ С тези думи се обърна към отличниците от втория випуск на Националната програма „Обучение за ИТ кариера“ министърът на образованието и науката чл.-кор. Николай Денков. Той връчи отличията на 49 младежи и девойки, завършили с отличие тригодишния курс на обучение по професията „Приложен програмист“.
Тази година Програмата завършват общо 164 души. 29-ма вече са започнали работа в ИТ сектора, а други 16 участват в стажове и програми в различни компании. Почти всички от завършилите Програмата ще продължат образованието си в български университети в сферата на компютърните науки.
„Не мога да не отбележа факта, че имаме толкова добро представителство и на момичетата, и на момчетата в тази професия. България е страната, в която жените и мъжете са напълно равноправни в сферата на информационните технологии и програмирането. И с това можем да се гордеем“, отбеляза още министър Денков. Просветният министър награди и девет учители за принос и постижения в обучението по Националната програма. Те работят към изнесените центрове за подготовка в Бургас, Русе, Правец и Пловдив.
Петима от отличниците са възпитаници на СУ „Христо Ботев“ в село Чепинци, десет са от област Бургас, осем – от Пловдив, по трима – от Казанлък и Сливен, по двама – от Хасково, Велинград, Пазарджик и Панагюрище. По един отличник има от София, Русе, Монтана, Плевен, Димитровград, Долна Митрополия, Велико Търново, Смолян и Златоград. Двама са от област Кърджали, като единият e от село Припек. Сред наградените е и ученик от СУ „Христо Ботев“ в село Кубрат.
„За изминалите вече четири учебни години имаме над 2300 участници в тази програма. Разбира се, не всички са успели да завършат. Участието в подобен 3-годишен курс на обучение е сериозно допълнително занимание извън учебната им програма и изисква голяма мотивация“, коментира и Мария Тодорова – директор на дирекция „Професионално образование и обучение“ в МОН и ръководител на Програмата.
Обученията по програмиране на ученици от Х, ХI и ХII клас се организират от пет центъра:
НПГ по компютърни технологии и системи – Правец, ПГЕЕ „Апостол Арнаудов“ – Русе, ОМГ „Акад. К. Попов“ – Пловдив, ПГЕЕ „Константин Фотинов“ – Бургас, и ТУЕС – София. Изнесени групи са сформирани и в други 40 по-малки населени места.
Учебните програми са разработени в партньорство от представители на ИТ индустрията, висшите училища и професионалните гимназии. За продължението на Националната програма през предстоящата учебна година са осигурени 670 000 лева от бюджета на МОН.
Ученици, които през следващата година ще бъдат в X клас, могат да кандидатстват за включване в обученията до 10 октомври 2021 г. на адрес https://it-kariera.mon.bg/e-learning/.
От следващата учебна година НП „Обучение за ИТ кариера“ е надградена с нов модул – „ИТ умения за бъдещето“. По него могат да кандидатстват професионални гимназии и училища, осъществяващи обучение за придобиване на квалификация по професия в партньорство с ИТ фирма. Допустими партньори са и висши училища и браншови или професионални организации на фирми от ИТ сектора.
По Програмата ще се финансира разработване и/или допълване и осъвременяване на учебно съдържание за учебен предмет или модул в сферата на ИТ, цифровите и високите технологии, обучение на учители и ученици, учебни практики, участие в проекти на фирми, стажове и летни академии.
При одобрение на проектното предложение училищата и техните партньори ще могат да обучат учители, които след това да преподават новото учебно съдържание в същите гимназии. Срокът за кандидатстване е до 30 юни т.г. на адрес https://itumenia.mon.bg/.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg