12 000 педагогически специалисти с допълнителни профилактични прегледи след преболедуване от COVID-19
Зелена светлина на Националната програма за профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти дадоха след обсъждане членовете на Отрасловия съвет в областта на предучилищното и училищното образование. Тя ще се изпълнява в два модула – профилактика и рехабилитация. За първия са заделени 180 000 лв., а за втория – 200 000 лв. Общият бюджет на Програмата за тази година е 400 000 лв.,
а главната цел – опазване живота и здравето на педагогическите специалисти, подобряване на здравословното им състояние, превенция на рисковите социално значими и професионални заболявания.
Програмата обхваща учители, директори и други педагогически специалисти, включително и в частните детски градини и училища. А на
въпроса – защо и в частните училища, зам.-министър Мария Гайдарова бе категорична: във фокуса е човекът, педагогическият специалист, който днес може да работи в частна образователна институция, а утре – в общинска и държавна. Следва се Законът такъв, какъвто е. От Българската асоциация на частните училища допълниха, че в случая се включват педагогическите специалисти, а не институциите.
Модул „Профилактика“ обхваща дейности при прилагане на нови мерки в грижата за здравето на преболедувалите COVID-19 педагогически специалисти. Включва безплатен преглед и консултация, допълнителни профилактични прегледи и изследвания извън тези в задължителното здравно осигуряване. Дейностите по Модул I са обвързани с групите заболявания, насочени към рехабилитация по Модул II. А те са в най-широк спектър – от сърдечносъдови до заболявания на дихателната система, гинекологични и андрологични, на
опорно-двигателния апарат, нервната система и по предложение на председателя на СБУ Янка Такева – на очите.
Индикативно в Националната програма могат да се включат по Модул I 12 000 педагогически специалисти, а по Модул II – 2000.
И докато се водеха разговорите за важността на Програмата за възстановяването след преболедуване от COVID-19, стана ясно, че едва в 4% от училищата ваксинираният персонал е над 70%, а детските градини са едва 3%. В над 60% от училищата ваксинираните са под 30%, а детските градини са над 75%. Затова на дневен ред са разговорите как да се увеличи процентът на ваксинирания персонал, ако искаме наистина да говорим за безопасна среда за работа. Янка Такева предложи 4 дни платен отпуск съответно след първа и втора игла; допълнителни стимули за образователната институция – например лаптопи; сертификат за образователната институция, подписан и от министъра на здравеопазването. Крайното решение на ОС е за два дни платен отпуск след първа или втора игла по избор. Те ще се прибавят към 56-е дни платен годишен отпуск, които с допълнителните стимули достигат 70 дни годишен отпуск за учителите. Някои работодателски организации припомниха, че в системата работят интелигентни хора, които са в състояние да преценят ползите от ваксините. Както и че по-високи размери на отпуските се договарят по реда на чл.156а от КТ.
Зам.-министър Пеева бе категорична, че трябва да се повиши информираността на педагозите за ползите от ваксината. За това да се използва експертното мнение на медицински експерти на национално и регионално ниво. МОН е изготвило списък с имена на експерти и те ще се включат в срещи в цялата страна с готовност да отговорят на всеки въпрос, за да могат учителите да вземат обосновано решение. В интернет пространството ще бъдат качени материали как да се осигури безопасна среда през новата учебна година. В кратки видеа с послания ще се включат синдикални лидери и лидери в образованието.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg