За големите личности се пише трудно. Каквото и да се каже за тях, струва ти се сиво, кухо или помпозно. Думите не са в състояние да изразят онова, което е в душата и в сърцето ти. А ти се иска.
Личността на Гергина Тончева!
Когато са я попитали каква е била в своя живот, тя е отговорила само с две думи: „Учител и майка“. Думи, съдържащи в сърцевината си онова огромно вътрешно богатство и магнетична енергия на човека, пред които се немее и благоговее. Неслучайно в шинтоистката религия на японците наименованието „дума“ (кото) означава и слово, и действие, т.е. всичко онова, което е най-същностно за човека.
Учител! Велика човешка роля! Вдъхновител на младите поколения за големи дела, сеятел на плодоносни семена в душите им, насочили погледа си към необятните пространства на необозримия човешки свят.
Думата „учител“ за Гергина Тончева носи изключителна ярка светлина, ореолно сияние, дълбоко вътрешно многозвучие.
Когато в малкото родопско градче Девин, където започва нейната учителска (тригодишна) практика през 1957 г., учениците при раздялата си с нея се обръщат с болка и любов и с думите: „Обещайте ни, че ще останете учител!“, тя им отговорила развълнувана, но с присъщия си шеговит тон: „Ами – добре!“.
И тя „остава“ учителка. Цели 55 години! До края на живота си. С онзи дух, завещан от възрожденските предци и от патриархалното семейство, да следва пътя на доброто и истината в името на Човека и Народа. На тази плодоносна почва се разгръща уникалният софийски учителски път на Гергина Тончева. Най-напред в новооткритата 91. гимназия с изучаване на немски език, в която, като преподавател по български език и литература, в течение на 17 години със своя млад талант, пламтящ дух и новаторски идеи съдейства за превръщането ѝ в престижна гимназия от висок разред.
Златният период в учителския живот на Гергина Тончева започва, когато е поканена да участва в създаването на нов тип училище – за класическо образование, следващо линията на някогашното класическо училище отпреди 130 години, родило първия университет в България. Училище, което да съчетава възрожденската традиция и античната култура с новите насоки и тенденции в образованието, съответстващи на световния културен прогрес в хуманитарен дух.
И тя открива това ново училище на 10 октомври 1977 г., което определя важната мисия в живота ѝ, изпълнявана от нея 33 години с любов, преданост и въодушевление. Първоначално със стотина ученици и много добри учители, с постепенно увеличаване на поредния клас, с постоянно местене от една училищна сграда в друга, с образователна програма на високо равнище. За осъществяването ѝ голяма е ролята на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, който още в самото начало съдейства за създаване и разгръщане на образователни стратегии с нови подходи в учебния процес, с участие в него на видни университетски преподаватели. Полезно взаимодействие повече от 40 години. По решение на Академичния съвет към Университета още през 1994 г. гимназията добива статут на Национален класически лицей, осигуряващ задълбочена и системна подготовка между средното и висшето образование.
Благодарение на тази солидна образователна дейност гимназията роди и отгледа младото ни класическо общество, което се вля в културния слой на нацията, давайки свой принос в различните сфери на националното ни. Много от тях внасят дан и в световната духовност – от Харвард и Оксфорд до Токио, Виена и Париж…
Като създател на хуманитарното образование от висок клас и учител с пресветли букви, Гергина се изявява едновременно с творческа дейност и в Международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“.
Награди, награди… – израз на дълбока почит към кипящия дух и огромната творческа деятелност на една голяма личност в името на националния прогрес и приобщаването към световната култура.
Достойно заслужени са и наградите, които Гергина Тончева получава за своята просветно-образователна и културна дейност: „Стара планина“ – I степен, за принос към българската култура и образование, Почетен знак със синя лента на СУ „Св. Климент Охридски“, награда „Златен век“ от Министерството на културата, Почетна награда на Academia Vivarium Novum – Рим, награда „Проф. Марко Семов“ – за ярко присъствие в духовния живот на нацията, награда „Следовник на народните будители“, Награда за принос към столичното образование, „Почетен гражданин на София“.
Доц. София Филипова
*Заглавието е на редакцията
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg