Изследователи от Университета за наука и технологии „Крал Абдула“ (KAUST, Саудитска Арабия) са създали технология за извличане на литий от морската вода, съобщава GreenTech.bg. При това като бонус от процеса могат да се произвеждат и водород, хлор газ и обезсолена вода. Според учените от Университета в океаните има около 5000 пъти повече литий, отколкото в сухоземните находища. Към момента най-лекият твърд елемент е ключов елемент от ефективните батерии, като добивът му е съсредоточен в т.нар. литиев триъгълник – Чили, Боливия и Аржентина. А на практика Китай контролира над половината от световните доставки чрез инвестиции и собственост.
Ключов елемент от новата технология е електрохимична клетка, съдържаща керамична мембрана, направена от литиево-лантанов титанов оксид (LLTO). Неговите пори са достатъчно широки, за да пропуснат литиевите йони, докато блокират по-големи метални йони.
„LLTO мембраните никога преди не са използвани за извличане и концентриране на литиеви йони“, казва изследователят постдокторант Жен Жен, който разработва клетката. Тя има три отделения. В първото се влива морска вода, като положително заредените литиеви йони преминават през LLTO мембраната във второ отделение. То съдържа буферен разтвор и меден катод, покрит с платина и рутений. Междувременно отрицателно заредените йони преминават през анионообменна мембрана в трето отделение, съдържащо разтвор на натриев хлорид, където са привлечени от платинено-рутениев анод. Литият се изтегля през LLTO мембраната към катода, като се прилага ток, а процесът генерира водороден газ при катода и хлорен газ при анода. Преминаването на разтвора през клетката в рамките на пет 20-часови етапа обогатява концентрацията на литий до над 9000 части на милион, оставяйки разтвор, който след обработка се превръща в литиево-фосфатен прах с чистота 99,94%.
Според изследователите необходимата за подобно производство на килограм литий енергия би струвала няколко долара. Но предстоят анализи дали промишленият добив по този метод би бил икономически оправдан.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg