Красотата на ядрената наука и високите технологии разкрива изложба с 30 фотографии на Моста на влюбените в столицата. Организатор на експозицията „Слънце на Земята – нова епоха в ядрените технологии“ е Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ) – БАН, в партньорство с Българското ядрено дружество, със съдействието на Столична община и подкрепата на „Росатом“ и „Булатом“. Снимките отразяват моменти от развитието на международния инженерно-изследователски проект ITER, както и българското участие в него.
„Идеята за изложбата се роди от желанието ни да представим на по-широк кръг от хора глобалния проект ITER за изграждане на съоръжение за генериране на енергия. По мащаб и средства той е по-голям от всичко познато досега, включително ЦЕРН и НАСА – казва проф. Димитър Тонев от ИЯИЯЕ – БАН. – Това е единственият проект, в който пълноправни участници са всички държави членки на ЕС, както и САЩ, Русия, Индия, Корея, Китай, Япония. Убеден съм, че когато се разработват ядрени технологии, всички държави трябва да обединят усилията си, за да се получи най-доброто. Този проект открива нова епоха. Познатите ни досега атомни централи ползват верижна реакция на процеса на делене на тежки ядра, обикновено уран. Тук е обратният процес – сливане на леки ядра на деутерий и тритий, при което се отделя много енергия. Този процес има огромно бъдеще, защото като входни материали се използват изотопи на водорода, който е в огромни количества. Разбира се, температури от порядъка на 150 млн. градуса не могат да бъдат издържани от никакъв материал. Затова се използват магнитни полета в устройства, които се наричат „Токамак“. Изложбата разкрива процеси, които протичат на Слънцето, оттам идва и нейното име. Ние пресъздаваме тези процеси на земята и те могат да станат източник на зелена енергия, тъй като в по-дълъг период не се отделя нищо радиоактивно.“
Експерименталният реактор, който се строи в Кадараш, Франция, се базира на руското устройство „Токамак“, създадено през 50-те години на XX век от физиците Игор Там и Андрей Сахаров. Като представител на руската държава, атомната корпорация „Росатом“ също активно участва в изграждането на „земното слънце“. Българското участие се изразява в провеждането на редица научни изследвания по Програмата за управляем термоядрен синтез, чието извършване е регламентирано от асоциацията „Евратом – ИЯИЯЕ“.
ITER е един от най-амбициозните и мащабни енергийни проекти в света, тъй като ядреният синтез не се реализира на Земята в естествени условия. Наред с научните си постижения и иновативни решения, проектът демонстрира ползите за обществото, които носи успешното партньорство между науката и бизнеса.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg