Средно училище „Вела Благоева“ във Велико Търново работи в тясно сътрудничество с португалския институт „Камойнш“ и с Института „Конфуций“. Благодарение на това учениците имат възможността да изучават освен английски, испански, руски и немски също така португалски и китайски език.
„Споразумението ни с Португалския институт е за период от 5 години и покрива пълния курс на обучение на учениците от паралелката по предприемачество“, започва разказа си директорът Ангел Янчев. От „Камойнш“ са осигурили както учител в лицето на Кремена Попова, която е преподавател във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, така и учебници и помагала за осъществяването на ефективен учебен процес.
Китайският език е включен в програмата за извънкласна дейност на учениците от начален етап на обучение. От Института „Конфуций“ осигуряват преподавателите. Обикновено това са или студенти от китайски произход, които учат български език у нас, или българи, които са живели и учили в Китай.
Преди шест години в училището изучават и индонезийски език по споразумение с посланика Бунян Саптомо, но само за една година. Четиринадесет ученици и учители са сформирали клуб „Нусантара“, а обучението се е провеждало от служители на посолството, подпомагани от учител по английски език.
Изучаването на английски език започва още в I клас. „Английският е сред най-предпочитаните езици от родителите, но не е рядкост да поискат децата им да учат руски или немски“, обяснява моят събеседник. При наличието на достатъчен брой желаещи ръководството сформира групи под формата на извънкласна дейност.
Училището във Велико Търново е разположено в най-големия квартал в града – „Бузлуджа“. През изминалата учебна година броят на децата е 665, като през новата очакват да се увеличат поне с още 10.
В школото има и полудневна подготвителна група за 5- и 6-годишните, като обикновено децата там са 13 – 15. По отношение на гимназиалния етап на обучение за трета поредна година профилът, който предлагат, е единствен за града и областта – „Обществени науки“ с профилиращи предмети история и цивилизации и философия. Предишната специалност, която са предлагали близо 10 години, е „Пред-
приемачество“.
„Списъкът ни с извънкласни дейности също е голям. Имаме претенции, че сме сред лидерите във Велико Търново. Обичайно групите са над 30“, разказва директорът. Освен вече споменатата група за изучаване на китайски език предлагат футбол, бадмингтон, волейбол, изобразително изкуство, музика, изучаване на родния край и много други. Традиционно имат и поне по две групи по шах и часове по карате, като ползват външни специалисти от местните спортни клубове. Интереса на учениците предизвикват и заниманията по стрелба с лък.
Тази година в училището във Велико Търново се провежда и първата ученическа олимпиада по религия. Тя е организирана съвместно с Богословския факултет на Великотърновския университет
„Св.св. Кирил и Методий“. В съревнованието се включват 25 деца от III до V клас от СУ „Вела Благоева“ и 22-ма техни връстници от ОУ „Васил Левски“ в Разград. За един астрономически час децата отговарят на 15 тестови въпроса за християнските празници и основни богословски познания. След това трябва да напишат кратко съчинение в отговор на духовно-нравствен въпрос, свързан с прошката. Всички участниците получават евангелие за деца, издадено от Ловчанската митрополия, а най-добре представилите се ученици – награди, осигурени от бюджета на училището. Часовете по религия в школото във Велико Търново са част от заниманията по интереси. Учениците от начален етап изучават православие като извънкласна форма на дейност.
„Познанието за религията е основата на възпитанието на младите българи“, отбелязва Янчев. Той заема поста на директор от 12 години. Зад гърба му стои голям екип от професионалисти. Педагогическите специалисти, които работят там, са 62-ма.
Гордее се, че 16 от тях са докторанти, като четирима са вече дипломирани, а другите продължават обучението си в момента. „Квалификацията на учителите е много важна“, категоричен е директорът. Той е носител на наградата „Св. Иван Рилски“ за 2016 г. за принос в развитието на българското училище.
Другото важно събитие от календара за изминалата учебна 2020/2021 г. е провеждането на Националния конкурс по философия под надслов „Македония и България – близките далечни“ под патронажа на постоянния докладчик на Европейския парламент на Северна Македония – депутата Илхан Кючук. „Имахме 205 участници от училища от цялата страна. Благодарение на г-н Кючук през следващата година планираме да разширим границите и в конкурса да се включат и ученици от Северна Македония и Западните покрайнини в Сърбия“, разказва Янчев. Всички участници получават грамоти и плакети, осигурени от училищния бюджет на СУ „Вела Благоева“. Планирали са и посещение в Европейския парламент по покана на евродепутата. Очаква се за Брюксел да заминат всички победители, придружени от двама преподаватели. Посещението ще бъде осъществено веднага след като ограниченията за външни лица, свързани с пандемията, бъдат премахнати.
Училището е сключило рамково споразумение и с Великотърновския университет. „Завършващите при нас дванайсетокласници най-често избират да продължат обучението си именно там. Обикновено изборът им е местен“, разказва моят събеседник. Гордее се с представянето на тазгодишните випускници на изпита след XII клас. Вече бившата му възпитаничка Даниела Борисова получава две отлични оценки на ДЗИ – 5,60 по БЕЛ и 6,00 по английски. Момичето е решило да продължи образованието си в Холандия. Тя е носител и на тазгодишната училищна награда „Виктория“ (на името на патрона на училището Вела Благоева, чието рождено име е Виктория Живкова). Отличието се връчва от 2009 г. насам, а категориите са три – за успешно завършено начално, основно и средно образование. Даниела Борисова не е единствената дванайсетокласничка, която се представя блестящо на изпита. Нейни съученици имат отлични оценки още по английски и химия. Любопитното е, че тази година за първи път дванайсетокласник се явява на матура по избор по химия и получава шестица.
Поводи за гордост ръководството на училището има и сред завършилите тази година седмокласници. Виктория Обрешкова получава три отлични оценки на НВО – БЕЛ, математика и английски език. Момичето е решило да продължи образованието си отново в СУ „Вела Благоева“. „Тя е нашата гордост. Представи се блестящо в три различни области“, отбелязва директорът. Съвсем разбираемо ще бъде носител на наградата „Виктория“ в категорията за основно образование. Виктория е получавала и няколко пъти наградата на Народната библиотека „П.Р. Славейков“ за най-четящо дете.
Школото разполага и с модерна материална база. То е сред последните строени сгради на образователни институции в града – 10 500 кв. м разгърната площ по проект от края на 70-те години. Училищният парк е внушителен с площ от 32 дка, които поддържат със значителни усилия. По проект на ПУДООС през 2014 г. откриват зелена стая на открито. С помощта на родителите и учениците са направили още 6 кабинета сред природата с подръчни средства и с много любов. „Винаги, когато е възможно, се стремим да провеждаме часовете навън“, завършва разказа си моят събеседник.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg