Нашият отбор спечели златото на Международния турнир на младите естествоизпитатели
Българският отбор спечели златото на Международния турнир на младите естествоизпитатели (International Young Naturalists Tournament – IYNT). В съревнованието участват 84 състезатели от над 10 държави.
Най-младият международен турнир по природни науки тази година се проведе дистанционно. Виртуален домакин е Алмати, Казахстан.
Отборът ни е в състав Гео Калфов (IX клас, Първа частна математическа гимназия в София), Деница Василева (IX клас, Софийска математическа гимназия „Паисий Хилендарски“), Мирослав Минчев (IX клас, Профилирана природо-математическа гимназия „Гео Милев“ в Стара Загора), Рени Паскалева (VIII клас, Първа частна математическа гимназия в София), Илия Василев (VIII клас, Първа частна математическа гимназия в София) и Яна Атанасова (X клас, Национална природо-математическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов“ в София). Техни ръководители са редакторът на научното списание „Обучение по природни науки и върхови технологии“ на НИОН „Аз-буки“ и преподавател в Izzi Science for Kids и Първа частна математическа гимназия в София Никола Каравасилев и учителят в Националната природо-математическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов“ в София и Izzi Science for Kids Наско Стаменов. Принос за доброто представяне на отбора ни има и Златина Димитрова от Izzi Science for Kids,
която играе решаваща роля в помощта за изготвянето на презентациите на учениците и подготовката на децата да говорят пред публика.
„Това е най-доброто представяне на България до момента. Нашият отбор от първия до последния ден бе неотлъчно на първото място. Учениците ни показаха отлични умения да защитят своите решения и да участват в научни дискусии. Те са истински бъдещи учени на световно ниво“, казва Никола Каравасилев. Той е категоричен е, че в България има нужда да се обърне внимание върху развиването на умението на учениците да говорят пред публика. „Обикновено най-голямата пробойна в отбора ни е точно това – изготвянето на презентация и умението да я защитят и представят. Това е големият плюс от участието в Турнира. Учениците развиват способности, които със сигурност ще им послужат в бъдеще“, обяснява той.
Международният турнир на младите естествоизпитатели се провежда от 2013 г. насам. България участва в него от самото му създаване. Единствено миналата година нашият отбор не се включва в надпреварата. Притесненията са, че съревнованието се провежда за първи път онлайн. „Тази година решихме, че ще се включим, независимо какво ще се случи. Не можем да отнемем възможността на цяло поколение естествоизпитатели да участват“, казва Каравасилев. Възрастовите ограничения за участие в Турнира са между 12 и 17 години. Подготовката за съревнованието отнема месеци наред. След закриването на предходното издание на надпреварата се публикуват 17 експериментални научни задачи. На практика участниците имат цяла година да работят върху тях. При всяка задача трябва да се проведе експеримент, да се съберат данни, които се обработват и след това се изготвя презентация.
„Подготовката трае почти цялата учебна година. Събираме се, правим съответните опити, които понякога са успешни, а друг път – не съвсем. На някои места е нужно да работим повече време и да търсим варианти за самоусъвършенстване“, разяснява ръководителят на отбора. Подготовката е провежда в лабораториите на Частното средно училище Izzi Science for Kids. Училището за наука е и домакин на отбора ни по време на всички състезателни дни на Турнира.
За разлика от олимпиадите, в тази надпревара задачи не се решават на място, а се търсят решения на определени научни проблеми. Една от задачите тази година е да се изследват микроорганизмите, които живеят в езерната вода. „Учениците трябваше да идентифицират колкото се може повече видове организми във вода, взета от езеро“, разказва Каравасилев. С помощта на микроскоп учениците ни са открили над 30 вида живи същества. Ръководителят на отбора посочва, че повечето от задачите звучат разбираемо и простичко, но самото състезание е доста сложно.
Международният турнир преминава под формата на научни битки. Всеки отбор се разделя на три допълнителни отбора – докладчик, опонент и рецензент. Докладчикът трябва да представи задачата, опонентът провежда дискусия, като търси силните и слабите страни на представената задача, а рецензентът оценява работата на другите два отбора.
„Самото състезание протича в пет такива селективни битки, като от тях се избират най-добрите три отбора, които отиват на финала“, казва Каравасилев.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg