Без тях организациите няма да отговарят на условията за финансиране от „Хоризонт Европа“ след 2022 година
Публичните органи, изследователските организации и висшите учебни заведения от държавите членки на ЕС и асоциираните държави трябва да разполагат с План за равенство между половете. Иначе няма да отговарят на условията за финансиране от Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ от 2022 г.
нататък.
В подкрепа на организациите от България, които са кандидатствали или планират да кандидатстват по „Хоризонт Европа“, ще има безплатно обучение, което ще се проведе виртуално на 28 септември 2021 г. То се организира от Ecorys от името на Европейската комисия. Желаещите да се включат в обучението, трябва да подадат онлайн формуляри до 6 септември 2021 г.
Обучението ще въведе критерия за допустимост на „Хоризонт Европа“ и неговия обхват. То ще предостави и насоки за разработването на плановете за равенство между половете въз основа на деветте „градивни елемента“, които те трябва да съдържат според изискванията, определени от Европейската комисия.
Обучението е насочено към организации, извършващи научни изследвания, включително висши учебни заведения, организации за финансиране на научни изследвания и други публични органи, като национални министерства, от които се изисква да имат План за равенство между половете за участие в „Хоризонт Европа“.
Всички партньорски организации по даден проект също трябва да имат План за равенство между половете, а не само водещата организация, за да отговарят на условията за финансиране. Само частни организации с нестопанска цел, НПО и партньори от несвързани трети държави са освободени от критерия за допустимост да имат такъв план.
Обучението е подходящо за висши мениджъри, отговорни за разработването на Плана за равенство между половете и прегледа на неговия напредък, както и за тези, които ще подготвят предложенията за кандидатстване и ще носят отговорност дали организацията им отговаря на критерия за допустимост.
Чрез обучението участниците ще научат за равенството между половете в научноизследователската и развойната дейност в цяла Европа. Те ще се запознаят и с политиката на ЕС за равенство между половете и политиката, свързана с Европейското изследователско пространство. По-конкретно, ще научат какъв е критерият за допустимост на „Хоризонт Европа“ и изискванията към съдържанието на Плана за равенство между половете.
Четирите задължителни изисквания, свързани с критерия за допустимост, са разработеният План за равенство между половете да бъде под-
писан от висшето ръководство и да бъде качен на сайта на институцията. Самият план трябва да постави ясни цели и подробни действия, мерки и специални ресурси за тяхното постигане. В него трябва да има данни за разделението на персонала по пол, както и на студентите, където е приложимо. Всяка година резултатите по заложените в плана показатели трябва да се отчитат.
Съдържанието на Плана трябва да включва още как ще се постига баланс в организацията между професионалния и личния живот, между половете в лидерството и вземането на решения.
В него ще се акцентира върху равенство между половете при наемане и кариерно развитие, както и върху мерки срещу насилието, основано на пола, включително сексуален тормоз.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg