Три нови иновативни учебни предмета са въведени в СУ „Йордан Йовков“ в Тутракан
Три нови иновативни предмета в областта на информационните технологии въведе СУ „Йордан Йовков“ в Тутракан, област Силистра, през изминалата учебна година. Формирани са общо 4 групи. Учениците от I и II клас изучават допълнително по един час в седмицата „Дигитална математика“, тези в V клас – „Интерактивен графичен дизайн“, а в VIII клас – „Уебпрограмиране“. Това става през платформата obrazovanieto.info, където всички деца и учителите имат собствени акаунти. За всеки час има отделна тема и учениците трябва да изпълнят определените им задачи.
„При заниманията по „Дигитална математика“ децата решават различни ребуси и програмират да изпълняват различни математически задачи – разказва директорът на СУ „Йордан Йовков“ в Тутракан Анка Атанасова. – Този иновативен предмет ще им помогне при прехода към III клас, когато започват да се занимават с компютърно моделиране, тъй като вече ще са усвоили работата с мишката, клавиатурата и другите периферни устройства. Освен това се оказва, че дигиталната математика е много полезна и при работата с деца със специални образователни потребности.
В едната от групите имаме дете със СОП, на което в другите часове му е по-трудно, но в този се справя много добре.“
При обучението по интерактивен графичен дизайн петокласниците усвояват основни знания и умения в областта на графичния дизайн. Всеки час имат различни задачи, по които работят до получаването на крайния графичен продукт – изработка на лого или друга визуализация. В уебпрограмирането пък учениците се учат да правят сайтове, като в техните часове има много междупредметни връзки. Поставят им се задачи в различни области: един ученик прави сайт за литература, друг за природни бедствия, трети за водата, четвърти за исторически забележителности и т.н. Така освен че се учат да програмират, те развиват своите познания и в други тематични области, за да могат да направят сайта.
„Надяваме се с тези иновативни предмети да запалим искрицата у тях, да ги провокираме, да ги накараме да мислят – обяснява Анка Атанасова. – Освен това
в графичния дизайн, а и в уебпрограмирането има много креативност,
което помага за развитието и на т.нар. меки умения. И не на последно място, дава им се възможност да се ориентират в тези професии и да се реализират в тях по-бързо и лесно, ако им допадат. Графичният дизайн е в основата на рекламата и е доста предпочитана специалност, която не изисква да имаш фиксирано работно място. Когато имаш умения, можеш да работиш отвсякъде, стига да има интернет. Същото важи и за уебпрограмирането, което е много търсено на пазара на труда.“
Одобреният проект, с който СУ „Йордан Йовков“ в Тутракан влиза в списъка на иновативните училища на МОН, се казва „Успехът ни обич@“ . Той ще продължи общо четири години, до края на учебната 2023/2024 г.
Целта му е да повиши качеството на образованието, като предлага актуални STEM направления и прилагане на ИКТ технологии в учебния процес, които да подобрят още повече дигиталните умения на учениците. Екипът обмисля как може да продължи иновацията. Един от вариантите е да се направят групи за занимания по интереси по проект „Образование за утрешния ден“ на МОН. В тях децата, проявяващи интерес към графичния дизайн и уебпрограмирането, ще имат възможност да продължат да надграждат познанията си в тези области и в следващите класове.
За втора година по проект „Образование за утрешния ден“ в училището се сформират групи по интереси под формата на извънкласни дейности за допълнителни занимания по ключови дигитални умения за учениците от прогимназиален и гимназиален етап на обучение. За шестокласниците това е клуб „С технологиите – напред!“, за ученици от VII и VIII клас – „В света на ИТ“, а за тези от IX, X и XI клас е „Дигитален свят“.
Училището работи и по Националната програма на МОН „Иновации в действие“. Поддържа междуучилищни партньорства с иновативното СУ „Йордан Йовков“ в Сливен и ОУ „Христо Ботев“ от с. Асеновци, Плевенско. През юни гостуват в Сливен на 4-дневен форум за обмяна на добрите практики в иновативното образование, в който участват 11 иновативни училища от област Сливен и три – от страната. В края на юни пък са домакини на ученици и учители от двете партньорски училища от Сливен и Асеновци и им показват как работят в областта на компютърните технологии, като изнасят открити уроци и презентации по уебпрограмиране.
Тутраканското училище разполага с 24 класни стаи, оборудвани специализирани кабинети по български език и литература, чужди езици, математика, история, химия, биология, физика, музика, както и с четири компютърни кабинета с постоянен достъп до интернет. То има богата училищна библиотека и осигурява възможности за забавления и спорт в своите физкултурни салони и спортни площадки за футбол, баскетбол, волейбол. Разполага и с оборудвана фитнес зала, училищен стол и център за извънкласна дейност, където учениците работят съвместно по проекти и извънкласни форми.
СУ „Йордан Йовков“ участва и в проекта „Обичам моето училище“, по който се организират различни базари. Със събраните средства се правят дребни ремонти и се закупуват различни фототапети за стаите и коридорите. Нюансите на фототапетите са зелено-жълти.
Учителите сами избират какъв да е фототапетът в тяхната стая – с какви цитати, формули,
които допълнително разширяват кръгозора на учениците.
В коридорите на училището пък основната тема е водата и фризовете са на тема реки и океани.
„Предлагаме добри условия за обучение, но имаме проблем с покрива на училището“, споделя Анка Атанасова. Тя е изпратила писмо до МОН, за да поиска средства за ремонта, защото това не е по силите на бюджета на училището и на общината.
416 са учениците в тутраканското школо и за тяхното обучение се грижат 46 учители. Децата със специални образователни потребности са 26 и се подпомагат от двама ресурсни учители. По проекта „Подкрепа за приобщаващо образование“ имат също логопед и помощник на учителя. Разполагат с педагогически съветник, който изпълнява и функцията на психолог.
За приобщаване на децата от уязвимите групи училището работи с Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Организират съвместно обучение за ролята на родителя при обучението на детето и сформират клуб по интереси „Фолклор на етносите“
Тутраканското училище работи и по НП „Участвай и променяй – родителят, активен партньор в училищния живот“ на МОН. Организирани са няколко срещи с родители на ученици от начален етап и VII клас с участието на лектори психолози, с техния педагогически съветник, както и с класните ръководители. По този проект се провежда празнично събитие в парка на града с ученици и от СУ „Христо Ботев“ в Тутракан с различни ателиета по рисуване, апликиране, разучаване на народни танци и други, в които се включват деца и родители от двете училища.
По проект „Подкрепа за успех“ на МОН училището има социален работник, който изпълнява ролята на медиатор и много помага при учебния процес. Особено по време на дистанционното обучение, когато класният ръководител сигнализира, че някой ученик не е бил в час. Тогава социалният работник сам или заедно с педагогическия съветник прави посещения по къщите и разговаря с родителите да вземат мерки. Децата, които не разполагат с крайни устройства, получават лаптопи от училището, от „Амалипе“ също дават 10 нови таблета и така се осигурява необходимата техника за присъствие във виртуалните класни стаи.
Училището ще посрещне новата учебна с две нови паралелки с разширено изучаване на английски език след VII клас с профили „Природни науки“ и „Софтуерни и хардуерни науки“. Паралелките с първокласниците също са две, но едната е маломерна. Децата в региона намаляват, а има две училища в Тутракан и две в околните села в общината – ОУ „Стефан Караджа“ в с. Цар Самуил и ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ в с. Нова Черна.
По традиция в края на юни СУ „Йордан Йовков“ организира празник за бъдещите първокласници и техните родители под мотото „Ученик ще бъда аз в първи клас“. Те се запознават със сградата на училището, разглеждат класните стаи, включително кабинета по дигитална математика, запознават се с класните ръководители. През този ден за тях се организират различни забавни игри, а тази година има и една по-специална – учениците от образователен театър „Арлекин“ представят театралната постановка „Дванадесетте месеца“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg