ЦПЛР – Тетевен, провежда обучения за безопасно поведение в планината и за оказване на първа помощ
Характерно за работата на нашия Център за подкрепа за личностно развитие е дейността на детските летни групи, които се провеждат в рамките на юни и юли“, отбелязва пред „Аз-буки“ Цецка Цакова – директор на ЦПЛР, Тетевен. – Заниманията в тях са съобразени с факта, че в тях са събрани деца от 6- до 12-годишна възраст. Дейностите са свързани със здравно и екологично образование и с туризъм. За малките походите се провеждат по екопътеките в околностите на Тетевен. А по-големите правят по-дълги преходи, по време на които се осъществяват и различни обучения съвместно с Планинската спасителна служба, туристическо дружество „Вежен“ и Парк за приключения „Адреналин“ – Тетевен. „Децата се обучават за безопасно поведение и придвижване в планината, за оказване на първа помощ. Това се случва и през зимната ваканция – когато метеорологичните условия позволяват, ги качваме на хижа „Вежен“. И там в продължение на три дни провеждат такива занимания“, допълва събеседничката ми.
Интересът към заниманията през двата летни месеца наистина е много голям. Но за съжаление, Центърът на може да приеме всички желаещи. „Проблемът е, че имаме само двама щатни преподаватели и те водят детските летни групи. Аз също се включвам, но просто не можем да обхванем повече деца. Особено тази година, когато изискванията бяха за занимания с до 12 деца на ръководител“, пояснява Цакова. Допълва, че опитват да разнообразяват заниманията всяка година. Например атракцията миналото лято е, че денят започва с лека тренировка по тае-бо – фитнес система, която включва техники от бойните изкуства, водена от бивша възпитаничка на Центъра. В момента тя учи в Правец.
През учебната година освен двамата щатни преподаватели Центърът работи и с петима външни лектори. „Това са колеги от Националната професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Сава Младенов“ и от СУ „Георги Бенковски“ в града. Те водят групите по математика, туризъм, театралното ателие, клуба по фотография. Колегата, който ръководи последния, от тази година ще поеме и заниманията по безопасност на движението по пътищата. Щатните ни преподаватели работят с 4 групи в детските градини и с две групи в базата на Центъра“, разказва още директорката на ЦПЛР – Тетевен, и признава, че би било добре да има поне още един колега на щат.
В Центъра своите интереси развиват 185 деца. Занимания се провеждат в обособените
13 постоянни и 2 временни групи. Работи артателие за изобразително и приложни изкуства.
А функциониращият от две години клуб „Фотография“ донася за този период много от успехите на възпитаниците на Центъра от различни местни и национални конкурси. „Имаме и театрално ателие, което през 2018-а взе участие в международния конкурс „Приятели на България“ и спечели първо място с постановка на „Многострадална Геновева“. Функционира и клуб по математика, който целогодишно подготвя деца за кандидатстването в гимназиите след VII клас“, изброява събеседничката ми.
Клуб „Туризъм“ осъществява пътувания в рамките на общината. Провежда се и пролетен отдих в базата в с. Вонеща вода. Центърът организира и летен лагер за деца от община Тетевен, който е очакван от тях, но тази година не се осъществява заради епидемичната обстановка. „Надявам се догодина ситуацията да позволи той да се проведе“, казва Цакова.
Участниците в литературния клуб „Диалози“ редовно се включват в редица конкурси. „През 2020 г. спечелихме трето място в раздела за репортажна статия в конкурса „Ветеринарният лекар – лечител на човечеството“, организиран от Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“ – Стара Загора. Включвали сме се всяка година, а през миналата спечелихме и първо място в раздела за стихотворения на националния конкурс „Планетата Земя – безценен дар“, както и специалната награда на РИОСВ – Русе“,
отбелязва директорката на ЦПЛР – Тетевен.
Възпитаниците на Центъра участват и в редица други инициативи – например в Европейската нощ на учените, където печелят специална награда. Приз за най-активно участие пък е получен през 2020 г. от националния онлайн конкурс „Нека бъде светлина“, посветен на Международния ден на светлината, отбелязван на 16 май. Проявата се организира от Съюза на физиците в България и Общинския център за извънучилищния дейности и занимания по интереси – с. Байкал.
„Една от интересните инициативи през настоящата година беше включването ни в проекта „Русский уголок“ на Руския културно-информационен център.
В неговите рамки осъществихме онлайн връзка с дизайнерка и художничка от Санкт Петербург, като по време на заниманието децата се научиха как се оцветяват дървени матрьошки“, споделя още Цакова. Едно от последните отличия пък е първото място през тази година от областния етап на международния конкурс за рисунка „С очите си видях бедата“.
Директорката на Центъра информира, че от три години организират и спортни групи в детски градини. Те се приемат особено добре. Всички знаем, а и в стратегията за личностно развитие на община Тетевен е отбелязано, че проблемите със здравословното хранене на децата и със затлъстяването са едни от най-наболелите. В тази връзка, Цакова добавя, че от новата учебна година ще се сформира и нова група за здравословно хранене. Тя ще се води от биолог по образование. Има идея да се създаде и клуб по лечебна физкултура за деца с доказан проблем за наднормено тегло.
Относно работата в условия на пандемия директорката на ЦПЛР – Тетевен, коментира, че за изненада работата дори протича по-спокойно. „Децата не бяха изправени пред трудността да съчетават посещенията си при нас с различни други инициативи, провеждани от училища, читалища и т.н. По време на онлайн обучението тази година участвахме в пет национални конкурса и спечелихме три отличия. Избрахме да работим чрез затворени вайбър групи. Малко по-трудно бе на колежката, която води артателието, защото трябваше да оформи папки с материали и указания за участие в конкурсите и да ги занесе по домовете на децата. Но се справихме. Разбира се, няма нищо по-хубаво от това децата да са при нас. Но се подготвяме и за ново затваряне. Отсега обмисляме варианти за плана за обучение, които да позволят заниманията да се провеждат и в онлайн среда, ако епидемичната обстановка го налага“, обяснява тя.
От миналата 2020 г. Центърът работи в нова база. Дотогава се помещава в хубава възрожденска къща в Тетевен, която е уютна, но не отговаря напълно на нуждите на действащите клубове. По инициатива на кмета на общината д-р Мадлена Бояджиева
ЦПЛР – Тетевен, се премества в нови помещения. Сега Центърът разполага с голям салон, разделен на сектори за заниманията на различните групи. Освен това безвъзмездно и по график се ползва базата на общинския спортен център. „Използваме и много хубаво пространство в сградата на храма „Св. Всех Святих“ в Тетевен, изграден по проект на читалище „Съгласие“. Казва се „Пресветилище наше“ и там провеждаме заниманията по български празници и традиции. Използваме и спортните бази на ст. „Олимп“, а от тази година и басейна на х-л „Олимп“ за детските летни групи“, разказва още събеседничката ми. По думите ѝ екипът се справя въпреки предизвикателствата. В работата си получават подкрепа от колегите си от Туристическия информационен център – Тетевен, и от читалище „Съгласие“. С читалищната библиотека например организират за празниците през май флашмоб и грамадна кръстословица в центъра, която децата подреждат.
„За идващата учебна година новост в работата на Центъра ще бъде влизането на темата за безопасността на движението по пътищата в клуб „Фотография“. Тя ще бъде заложена и в годишния ни план, като ще предложим на училищата в общината да проведем съвместни инициативи. Продължаваме и с предизвикателството на заниманията в групите „Малко християнче“, сформирани през миналата година в детски градини. Работата в тях ще поеме квалифициран лектор, завършил „Богословие“. Предвид това, че се очаква отново да има периоди на онлайн обучение, вероятно клубът ни по туризъм ще се насочи към занимания за събирането на информация на тема екотуризъм и за различни културни, исторически и туристически обекти в общината. Ще се опитаме да направим забавно представяне на туристическите маршрути около Тетевен. Това е нещо, което би могло да се направи и в дистанционна форма“, завършва директорката Цакова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg