Медицинският университет във Варна представи иновативния проект „Създаване на мултидисциплинарна образователна среда за развитие на кадри с интегрални компетентности в областта на биомедицината и здравеопазването“. Негов основен партньор е Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“, а асоциираните са Université de Tours (Франция), Ruhr Universität Bochum (Германия), болница Health Center Odenwaldkreis GmbH (Германия); изследователска болница Casa Sollievo della Sofferenza (Италия) и University of Turin (Италия).
Проектът ще се изпълнява 30 месеца и се осъществява по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ с финансовата подкрепа на Европейския социален фонд, като общата му стойност е близо 2 млн. лева.
В резултат ще бъдат създадени и реализирани иновативни магистърски програми на английски език в областта на медицината и здравеопазването: „Изкуствен интелект в биомедицината“ и „Изкуствен интелект в здравеопазването“. Ще се работи за дигитализиране на докторски програми, за кариерно развитие на студентите, професионално развитие на преподаватели и мобилности на студенти и преподаватели в асоциираните партньори.
„Този проект ще даде нов облик на висшето образование. Модерната медицина на XXI век е предсказваща, превантивна, персонализирана и пациент-ангажираща, защото прилага умни медицински технологии, базирани на изкуствен интелект. Те навлизат все по-масово в медицината и здравеопазването и това налага развиването на кардинално нов набор от умения и култура на работната сила. Именно медицинските технологии, базирани на изкуствен интелект, налагат развиването на интердисциплинарно
сътрудничество между здравни кадри и специалисти от информационните компютърни технологии. Това мотивира нашата идеята за настоящия проект“, поясни проф. д-р Златислав Стоянов, декан на факултет „Медицина“ към МУ – Варна, и ръководител на Проекта.
Специфична цел на Проекта е въвеждане на компетентностен модел за хибридно обучение на студенти и докторанти в дигитална среда. Предвижда се модернизиране и интернационализация на обучението на студенти, постдокторанти, млади учени, изследователи и преподаватели в партниращи висши училища чрез ключови дигитални технологии и съвременни методи на обучение.
„Изключително иновативни и модерни, двете нови магистърски програми ще бъдат търсени в близко бъдеще.
В този проект заедно с нашите партньори от ВСУ „Черноризец Храбър“ изпълняваме и стратегията на МОН за създаване на съвместни програми, съвместно обучение с различни профили и започваме нов етап в развитието на висшето образование“, обясни проф. Тодорка Костадинова, директор на „Международно сътрудничество, акредитация и качество“ към МУ – Варна.
Ръководителят на катедра „Информатика“ във ВСУ доц. Галина Момчева допълни: „Активността на компаниите около нас ще се повиши и ще се промени профилът на кадрите заради възможностите, които двата университета ще създадат по този проект“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg