Близо 200 човека се включиха със свои интересни спомени и истории за пътуване с влак в кампанията „Линии на живота“ на Представителството на ЕК в България по повод Европейската година на железопътния транспорт. Кампанията стартира в началото на лятото, за да ни напомни колко е важно да изберем зелените начини на придвижване, за да останем свързани – помежду си, с Европа, с миналото и бъдещето, с природата.
През летните месеци фотографската платформа People of Sofia пропътува 9 от най-емблематичните железопътни маршрути в страната, за да покаже истории, свързани с жп линиите – истории на влакове, гари, ключови факти и събития от началото на железопътния транспорт у нас и разкази на хора, чийто живот е бил повлиян от железниците. Камерата на фотографа Вихрен Георгиев запечата 24 от тези истории и насърчи още десетки българи да споделят своите разкази и да участват в томболата за европейско пътешествие за двама с влак.
Победителят, избран в томбола от всички участници, е Цветелина Ангелова от Благоевград. „Eдно от най-вълнуващите ми изживявания с влака беше, когато спря за около
20 минути престой на гара Дяково. Тя е по средата на нищото и никога не бях обръщала внимание колко красиво е там. Моменти като този са запомнящи се и винаги вълнуващи, защото ти дават усещане за истинско пътуване и опознаване на новото“, споделя Цветелина в Instagram.
Железопътни линии пресичат България от 1866 г. до днес и свързват хора и места като своеобразни линии на живота.
И сега железопътният транспорт остава най-устойчивият и достъпен начин за пътуване. С избора си да пътува с влак, всеки европейски гражданин може да намали над 5 пъти отделянето на вредни емисии от пътуването си в природата. Освен с най-малък дял вредни емисии този транспорт е и с най-малък брой произшествия, което го превръща и в безопасен начин на пътуване.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg