Онлайн инструмент за разпознаване на речеви нарушения помага да се установи рано проблемът
Татяна ДИКОВА
Новата учебна година стартира с новина за Първо частно средно училище „Леонардо да Винчи“ – Русе. То е едно от четирите български училища с Европейската награда за иновативно обучение, в случая – в категория „Образование и грижи в ранна детска възраст“.
Училището е координатор на проекта, а негови партньори са Русенският университет „Ангел Кънчев“, нотингамският „Трент университет“ – Великобритания, PhoenixKM BVBA
– Белгия, Националната асоциация на работещите с хора с увреждания – България, Сръбската софтуерна компания SoftQNR, Университетският институт за рехабилитация – Словения, и REDVET – неправителствена и нестопанска асоциация за научни изследвания и развитие на образованието и обучението, Турция.
„Проектът Speech Pathology Tools създаде онлайн инструмент за разпознаване на речеви нарушения в помощ на родителите, учителите в детските градини и началните училища с цел ранно установяване на проблема при децата – коментира директорът на „Леонардо да Винчи“ Светлана Харизанова. – Седенето пред компютъра и телевизора не провокира говорене и това е често срещан проблем, най-вече при малките. Да знаеш много неща, е едно, но да умееш правилно да произнасяш думите, е съвсем различно. А когато не можеш да произнасяш добре думите, обикновено и не чуваш добре какво ти се говори или ти самият какво говориш. Проблемът се изостря, когато детето влезе в първи клас и започне да пише. Добре знаем, че контактът с родителите е доста деликатен. Затова смисълът на нашия проект е да подскажем на родителите, че детето може да има и по-добро произношение“, казва Харизанова. Категорична е – логопедът не може да бъде заменен. Но може да се подскаже, че е необходима допълнителна работа с детето в посока изглаждане на говора.
Онлайн приложението, разработено в рамките на Проекта, предлага различни интерактивни инструменти за проверка и упражняване на говорните умения – тестове със забавни за децата дейности, флаш-карти и работни листове за практикуване на проблемни звуци. Приложението е напълно безплатно и достъпно на български, както и на всички други партньорски езици. Позволява знанието да бъде пренасяно от един на друг език.
В тази връзка се установява и ползата от и при чуждоезиковото обучение.
Разработеното приложение среща положителен отзив сред логопеди и психолози.
Училище „Леонардо да Винчи“ съществува вече 15 години, като в него се обучават деца от I до XII клас. „Имаме изключително богата проектна дейност – по „Еразъм+“ и по други програми. Нямаме нужда от думичката „иновативно“ към името на училището, защото е излишно да избираме само една иновация. Работим иновативно във всички посоки. Идеята е децата да се чувстват добре в училище. Учителите да идват с желание на работа. Родителите да са спокойни, че това, което се предлага на децата, е възможно най-доброто“, категорична е директорката. Подкрепя думите си с резултатите от външните оценявания. „Четвъртокласниците например, откакто има външно оценяване, винаги са първи по успех в областта. Седмокласниците са в челната тройка. А зрелостниците, завършили „Леонардо да Винчи“, продължават в университетската степен. Например вторият задължителен по избор матуритетен предмет за дванайсетокласниците обикновено е английският. Тази година средният успех от ДЗИ е отличен 5,62“, уточнява Харизанова.
Европейската награда е поредна висока оценка за качеството на педагогическия труд в ПЧСУ „Леонардо да Винчи“ и на творческия подход на учителите, които са част от международни екипи в работата по проекти.
Доказано работеща формула
Дългогодишната съвместна дейност на Русенския университет „Ангел Кънчев“ с МГ „Баба Тонка“ и
ПЧСУ „Леонардо да Винчи“ е подкрепена с подписване на рамкови договори. Университетът партнира със средните училища, като заедно работят по национални и международни проекти в различни области на науката. Подписаните договори са нов етап в съвместната работа, който ще укрепи връзката средни училища – университети.
Договорът с МГ „Баба Тонка“ е в резултат на продължителното сътрудничество с Русенския университет в областта на информатиката, информационните технологии, математиката, предприемачеството и др. От учебната 2021/2022 г. в профилираното обучение по информатика в МГ „Баба Тонка“ се включват преподаватели от катедрите „Информатика и информационни технологии“ и „Компютърни системи и технологии.“
Русенският университет и ПЧСУ „Леонардо да Винчи“ имат множество реализирани проекти по национални и международни програми. Последният такъв проект е „Иновативни инструменти за учители и деца в начално образование“, финансиран по програма „Еразъм+“. Проектът е сред отличените с Европейската награда за иновативно обучение в категория „Образование и грижи в ранна детска възраст“. През учебната 2021/2022 г. в профилираното обучение по предприемачество в ПЧСУ
„Леонардо да Винчи“ се включват преподаватели от катедра „Мениджмънт и социални дейности“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg