Професионалната гимназия „Михаил Ломоносов“ – Добрич, чества 80-годишен юбилей
Стоян СТОЯНОВ
С увеличен прием и две нови специалности посреща своята 80-годишнина Професионалната гимназия по техника и строителство „Михаил Ломоносов“ – Добрич. След като години наред осъществяват прием само на една паралелка, през миналата година в най-старото техническо училище в града постъпват две паралелки, а през тази започват с 62-ма нови ученици. Те ще бъдат обучавани в общо 6 специалности. В едната нова паралелка това са „Програмно осигуряване“ и „Оптически комуникационни системи“ с разширено изучаване на английски език. Във втората ще изучават „Електрически превозни средства“ и „Електрообзавеждане на подемна и асансьорна техника“ с разширено изучаване на английски език, която е нова за гимназията. В третата паралелка специалностите са „Мебелно производство“ и „Машини и системи с ЦПУ“ – също нова специалност, като и в двете обучението е в дуална форма.
„Започваме годината с над 180 ученици. А увеличеният прием се дължи на усилената работа на целия екип и на предлагането на актуални и търсени от бизнеса специалности – коментира директорката на гимназията Юлиана Дикова. – Имаме около 40 ученици, които пътуват от Балчик и за които осигуряваме превоз. Извозваме и над 30 ученици от посока село Одърци.“
Досега гимназията има два випуска с дуално обучение по специалността „Мебелно производство“, като част от първите завършили през тази година получават покани да продължат да работят във фирмата партньор. „Започнахме дуално обучение по българо-швейцарския проект ДОМИНО, но сега работим сами. Партньор ни е мебелна фирма „Господинов и синове“ – Добрич. Предстои да сключим договор и с фирма, в която ще провеждат обучението си учениците от специалността „Машини и системи с ЦПУ“, уточнява събеседничката ми.
Екипът на училището е от 20 педагогически специалисти и трима души помощен персонал. Всички учители са магистри, като непрекъснато поддържат квалификацията си. Сред тях има както млади преподаватели, така и пенсионери. Но за мнозинството от педагозите не предстои излизане в заслужена почивка през следващите 6 – 7 години.
„Предстои ни и атестиране на колегите, тъй като ние сме едно от малкото училища в община
Добрич, което вече премина през оценка от Националния инспекторат по образованието. Гордеем се, че получихме оценка, която е с две стотни по-висока от тази на известната Езикова гимназия в Добрич“, отбелязва директорката Дикова.
Колективът на ПГТС „Михаил Ломоносов“ – Добрич, работи по време на онлайн обучението през образователната платформа MS Teams. „Например аз преподавам по математика. Купих си графичен таблет – учениците виждаха какво им обяснявам, както в клас на бялата дъска. И колегите работеха по подобен начин чрез презентации и видео връзка.
А по техническите специалности пускаха клипчета за практическото изпълнение на дадени задачи“, разказва събеседничката ми.
Гимназията разполага с три компютърни зали, оборудвани с нови машини. Има и две работилници по компютърна техника, една работилница по мебелно производство и една лаборатория за електроизмервания. Засега няма обособен кабинет за учениците, които се подготвят за асансьорни техници. Планира се и създаването на специализиран кабинет за специалността „Електрически превозни средства“. За нея през миналата година училището получава като дарение електромобил (Hyundai Santamo) от Стопанската камара – Добрич.
„През тази година нашите програмисти и учениците от компютърната техника от X и XI клас проведоха производствената си практика например в кметства на села, както и във фирма „ММ компютърс“ и в компанията „Старт“ АД“, информира още директорката.
Гимназията работи и по проекти, финансирани от програмата на ЕС за подкрепа на образованието, обучението, младежта и спорта „Еразъм+“.
В последните години възпитаници на училището усвояват знания и умения в реална работна среда в Англия и Германия, като за последно имат такава мобилност в Дъблин, Република Ирландия. „Имаме и спечелен проект за мобилност в Италия. Предвижда се пътуването на две групи ученици по 10 души, като там те ще се обучават, а няма да работят. Но поради пандемията от коронавирус проектът бе удължен с година и всичко предстои да се случи“, казва Дикова.
Училището участва и в програмите на МОН, като „Без свободен час“, за въвеждането на електронен дневник и за осигуряване на интернет свързаност, за оптимизация на вътрешната структура на персонала. Включват се и в модул „Културните институции като образователна среда“ по Националната програма за осигуряване на съвременна образователна среда. По нея например ученици от IX и X клас посещават музейната етнографска сбирка в село Красен. Там изслушват беседата за живота и творчеството на Йордан Йовков, а в класната стая, в която е преподавал известният български писател, им е представен бинарен урок на тема „Героите на Йовков – красота и хуманизъм“.
По проект „Подкрепа за успех“ са сформирани групи по математика, по химия и др. Всяка година учениците се включват и в националното състезание по приложна електроника „Мога и зная как“. А някои от спечелилите отличия вече са студенти в техническите университети във Варна и Габрово.
„Традиция за нас бе всяка година около Нова година да провеждаме благотворителен бал с някаква кауза. Но в последните две години по обективни причина това не се реализира. Сега, по повод 80-годишнината на гимназията, обмисляме провеждането на благотворителен бал около патронния празник на училището – 19 ноември. Но всичко зависи от развитието на епидемичната обстановка в страната. На годишнината посвещаваме и всички инициативи, които организираме присъствено или онлайн“, отбелязва още директорката Дикова.
Едно от нетрадиционните събития, организирани по повод юбилея, е проведеното в училищния двор през юни тази година шоу „Стънт и дрифт“. Събралите се наблюдават някои от най-добрите дрифт състезатели у нас и майсторско управление на автомобили, мотоциклети, високо-
проходими автомобили за офроуд, АТВ и картинг. Посланието е, че подобно шофиране има място на пистите, а не по улиците и пътищата на страната.
В гимназията, създадената през 1941 г. със заповед на Министерството на търговията и промишлеността под името Държавно практическо промишлено коларо-железарско училище, се поддържа и историческа сбирка. Нейни възпитаници през годините са над 20 хиляди ученици. А последната придобивка на историческата сбирка са подарените през това лято от завършили преди половин век ученици копия на герба на тогавашния техникум, други отличителни знаци и книгите на техния курсов ръководител Веселин Бончев и на един от учениците Георги Йовчев.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg