Със своеобразен космодрум, лаборатория по Game Development и центрове за дигитални създатели, за технологии в креативните индустрии и още модерни пространства ще се сдобият шест бургаски училища.
Одобрените учебни заведения, които ще разкрият технологични центрове по програмата на МОН „Изграждане на училищна STEM среда“, са ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“, ОУ „Елин Пелин“, ППМГ „Акад. Никола Обрешков“, Търговската гимназия, Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации и ОУ „Васил Левски“ – Българово.
Всички технологични центрове в тях ще имат съвременен дизайн и обзавеждане, както и специализирано техническо оборудване. В новите лаборатории и кабинети ще бъде интегрирано ново учебно съдържание, съобразено с интересите и възрастовите особености на учениците и с акцент върху развитие на тяхната креативност и практически умения.
„Шест бургаски училища са одобрени и ще получат средства за разкриване на иновативни технологични центрове и специализирани кабинети за практическо обучение на децата“, похвали се кметът на Бургас Димитър Николов. Той е категоричен, че в следващия бюджет основно ще има пари за здравеопазване и образование, което е още едно доказателство, че градът край морето инвестира на всички нива в образование на подрастващите.
В ОУ „Александър Георгиев-Коджакафалията“ ще заработи Център за космически изследвания, свързан с изучаването на най-новия предмет в училището. В него ще се извършва симулация на изследователски и инженерни процеси във високотехнологичните индустрии и професиите на бъдещето. Центърът ще бъде тематично разпределен на лаборатории, обединени от т.нар. „Космодрум“ – пространство за споделяне на резултатите от ученическите проекти. Водещ партньор на училището е Европейското бюро за космически образователни ресурси на Обединеното кралство (ESERO – UK). Любопитен факт е, че футуристичната образователна среда е проектирана от архитект Пенка Станчева, която е под № 739 в световната ранглиста на архитектите.
Бургаската търговска гимназия ще създаде Център за дигитални създатели, който ще обедини
4 класни стаи. В него ще се интегрират всички природни науки, математиката и информационните технологии за създаването на цялостни проекти. Ще има още зона за дискусия, работни станции за групи от 4 – 5 ученици, табла за закачане на материали и проекти, кът за учителя, както и зони, оборудвани и организирани за социални контакти между учениците през свободно време. Чрез Центъра ще се развиват дигитални способности, умения за изразяване и презентиране.
Център за технологии в креативните индустрии ще бъде реализиран в ОУ „Елин Пелин“. Той ще се състои от зала за презентационни компетентности с интерактивни маси и таблети, кът за дебати, зони за отдих и студио за дигитални умения във фото- и видеомонтажа. Центърът ще се използва за приложни проекти и симулации, решаване на реални казуси, обучение в дигитална среда, експериментална работа. Децата ще развиват своето въображение, комуникационни умения, критично мислене и компетенции за планиране, обобщават от пресцентъра на Община Бургас.
В ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ ще бъде създаден Център за природни науки и технологии, който ще бъде оборудван със съвременни уреди и апарати за обучение по математика, физика и биология. Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации ще създаде лаборатория по Game Development. Тя ще дава възможност на учениците да създават дигитални компютърни игри и да развиват уменията си по програмиране. Чрез проекта ще бъдат разработени образователни игри за деца със специални потребности, които да бъдат предоставени според необходимостта за обучение с тях на бургаски детски градини и училища.
Център за дигитални създатели ще има и в ОУ „Васил Левски“ в град Българово. В него ще има компютърна зала с 3D принтер, чрез който учениците ще се учат да изграждат 3D модели и проекти, както и кът за творчество и отдих.
Всички тези проекти са в синхрон с усилията на Община Бургас в последните години за въвеждане в учебните заведения на съвременни образователни условия, иновативни методи на обучение и нови предмети, свързани с т.нар. професии на бъдещето.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg