Вечерната гимназия в Стара Загора работи по стратегия с хоризонт 2024 г. В нея най-важен е успехът на отделната личност
Малко са останалите работещи вечерни гимназии – в Пловдив, Варна и София, и едно от тях е и Вечерното средно училище „Захари Стоянов“ в Стара Загора. Вече 75 години то дава втори шанс на всеки, който желае да продължи образованието си.
Училището е настанено в самостоятелна част в сградата на 9. ОУ „Веселин Ханчев“, която е напълно реновирана и всичко е направено както трябва. Има оборудван компютърен кабинет, всички класни стаи са обзаведени с иновативни дъски, модерни и удобни мебели, осигурено отопление и пр. Налице са всички условия за обучението на учениците.
А те са възрастни и съзнателни хора и наистина здраво учат.
От близо две години, след проведен конкурс, директор на гимназията е 42-годишният Георги Еремиев. Има висше образование по българска филология. Учителства във Враца по специалността си.
5 години е зам.-директор в близко селско училище. Преди три години прочита, че при национална класация Стара Загора получава приза за най-добро място за живеене, и със съпругата си напускат родната Враца и пристигат в Града на липите. Зареден с много амбиции да се развива професионално и да бъде максимално полезен на образователното дело, Еремиев стартира като учител в кварталното Основно училище „Георги Райчев“. Отзивите за работата му са отлични. Канят го за изпълняващ длъжността „директор“ на Вечерната гимназия, а след конкурса поема здраво курса напред и нагоре.
„В училище заварих добри професионалисти – споделя Еремиев. – Учителите от дълго време са там и добре владеят изкуството да преподават във вечерно училище. Катя Иванова е зам.-директор от 10 г. и с много опит и идеи.
Приехме Стратегия за развитие на училището до 2024 г. Мисията ни е да бъдем модерно училище, в което се осигурява качествено и достъпно образование, съчетаващо успешно националните традиции с европейските измерения чрез развитие на индивидуалните способности на всеки ученик и учител. Целта ни е да се превърнем в територия за изява на всеки ученик. Най-важната задача за нас е успехът на отделната личност. Приоритетите са да се подготвят учениците за учене през целия живот, като се предоставя качествено образование и възпитание.“
Сред първите успехи е спечеленият проект по Национална програма „Изграждане на STEM среда“. С него ще се оформи кабинет по природни науки. Работи се по програма „Образование за утрешния ден“, финансирана от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“. По нея вече са обучени 6 ученици от Катя Иванова, която преподава „Информационни технологии“. Участниците в проекта са обучени на всякакви техники как да боравят със съвременните информационни методи. Имат и сертификат за завършен курс. Предстои да се кандидатства по проект за обновяване на библиотеката, която в момента е разположена в учителската стая. Училището има много ценни книги, ще се добавят към тях и нови. Заедно с Бюрото по труда ще се кандидатства по проект за ограмотяване на възрастните за прогимназиален етап – от V до VII клас. Проучването показва, че има много голям интерес и желание за записване в училището. За съжаление, години наред училището е неглижирано и малко или почти никак не се е знаело за съществуването му. Преди началото на новата учебна година директорът провежда активна кампания с брошури, листовки, реклама по местните телевизии. Очакванията му са за още по-голям интерес.
В момента учениците са 140 – от VIII до XII клас. Всички са работещи. Когато им е било времето да учат, по различни причини са се отказали – кой се е оженил млад, коя е родила на 15 – 16 г., кой е тръгнал по чужбина, и това е единственият шанс да завършат средно образование във вечерна редовна форма на обучение. Професиите им са разностранни – строители, монтажници, магазинери, шофьори, фризьорки. Има няколко души, които искат да вземат първи гимназиален етап – до X клас, за да могат да изкарат шофьорски курсове. 2% от учениците са от 16- до 18-годишна възраст, но повечето са на средна възраст 30 – 40 г. Те работят и след работа веднага идват на училище. Учебните занимания продължават от 17:00 до 21:00 ч. Най-възрастният ученик е Кирил Койнов, който е на 51 години и е в XII клас.
След успешно завършване на гимназията немалко се осмеляват и кандидатстват в университети. Миналата година 10 дванадесетокласници са продължили във висши училища, което говори за висока успеваемост на учениците. Според директора те доста добре са се справили с матурите и са получили високи оценки.
„Подготовката ни е много добра. Тук са зрели хора, които знаят защо са дошли в училището, и затова успеваемостта е висока, а отсъствията – само по уважителни причини“, коментира Еремиев.
В момента сме на дистанционно обучение чрез платформата
„Тиймс“. Абсолютно всички разполагат с нужните електронни устройства. Всички са работещи, имат нужните финансови средства, за да си ги закупят – таблети, лаптопи, компютри и пр. Нямаме проблеми.“
„Голямата ми амбиция е училището да бъде иновативно – споделя Георги Еремиев. – Искам да имаме много ученици и вероятно техният брой естествено ще се увеличава през годините. Но затова ни е нужна самостоятелна сграда. Имаме доста желаещи да се запишат при нас. Ако се предостави самостоятелна база, би могло да се създаде профил, учениците да не излизат само с диплома за средно образование, но и с професия. Вярвам, че общинското ръководство ще ни подаде ръка.“
Тази година Вечерно средно училище „Захари Стоянов“ навършва 75 г. През годините то се е съхранило благодарение на всички директори и учители, на всички общински ръководства и най-вече от потребността да съществува и да дава втори шанс на всеки, който иска да се учи.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg