В Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование – Габрово, провеждат редица инициативи за деца и родители
Стоян СТОЯНОВ
Провеждаме много инициативи, които включват децата със специални образователни потребности и техните родители, предимно в съботните дни. Има интерес към тях и особено през зимните месеци те са много посещавани. Например организираме малки работилнички, които събират по пет-шест деца. Те изработват различни неща, свързани с предстоящи празници, които след това си вземат или предоставят за благотворителност.“ Това споделя пред „Аз-буки“ Росица Чернева – директор на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование – Габрово. И добавя, че преди пандемията най-голям интерес предизвиква работилничката „Подаръче за мама“, която се провежда в началото на март. Тогава децата, придружени от своите бащи, изработват подаръци за своите майки за
8 март. „След това получавахме много емоционални снимки от тези събития“, припомня събеседничката ми.
Екипът на Регионалния център подготвя и инициативата „Да отидем на гости на гората“, но развитието на епидемичната обстановка в областта от последните дни осуетява провеждането ѝ.
По време на излета деца със специални образователни потребности и техни връстници от детските градини и училищата сглобяват и изрисуват къщи за птици, които с помощта на родителите си окачват на дърветата.
„Надяваме се при благоприятни условия да проведем инициативата в следващите седмици или напролет. Всъщност поради пандемията отлагаме и редица други идеи. Провеждаме само онова, което може да се осъществи онлайн“, коментира Чернева. В края на май тази година част от екипа, деца и родители се включват в инициативата „Предизвикай ме с кауза“ в местността Узана, край Габрово. В този ден децата сглобяват, оцветяват и пускат хвърчила, включват се в спортни игри и помагат на приятелче „да измине поне още една крачка тогава, когато вече е на предела на силите си“.
През юни Регионалният център, съвместно с художествената галерия „Христо Цокев“ – Габрово, откриват изложба, която е заключителният етап на организирания от тях конкурс на тема „Моята природа“. В нея участват над 270 рисунки на деца и ученици, 74 от тях на деца и ученици със СОП от цяла България. „В навечерието на Деня на народните будителите сме се включили в благотворителна инициатива за създаване на детски енциклопедии за будителите. Нашите деца ще се присъединят към екипите в училищата или ще създадат своя такава с помощта
на специалистите“, споделя Чернева.
В област Габрово има малко над 280 деца със специални образователни потребности. Допълнителната подкрепа за 143 от тях се обезпечава от Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование, а с останалите работят създадените екипи за подкрепа в училищата. 40 се обучават с помощта на Центъра за специална образователна подкрепа. Броят на децата със специални образователни потребности в последните години нараства според директорката на Регионалния център. Но тя отбелязва и една положителна тенденция – към допълнителна подкрепа децата преминават във все по-ранна възраст. „Това става още от първа група в детските градини. И голяма част от тях компенсират дефицитите до четвърта група. А когато тръгнат на училище, се справят почти самостоятелно или ако им е необходима допълнителна подкрепа, тя е в много малка степен“, казва тя.
По думите на събеседничката ми за тази тенденция допринася и промяната в нагласите на родителите, които не се притесняват да потърсят допълнителна подкрепа за своите деца. „Самите ние имаме много активни кампании през цялата учебна година. И не само. Всяка година имаме по две седмици, в които провеждаме безплатни консултации в Регионалния център. Те са за родители не само на деца със специални образователни потребности. Това, което ни направи впечатление, е, че през юни дойдоха изключително много родители. А когато специалистите констатираха необходимост и им обясниха, че децата им имат някакви затруднения и е добре да потърсят подкрепата на ресурсен учител, психолог или друг специалист, родителите се отзовават много бързо. През тази учебна година голяма част от децата, насочени по време на тези безплатни консултации, вече са обхванати в групите за ресурсно подпомагане. С тях се работи много целенасочено и вече се наблюдават положителни резултати“, разказва Росица Чернева.
Поради епидемичната обстановка обучението в област Габрово от три седмици е на ротационен принцип. Децата със специални образователни потребности, чиито родители са изявили желание, се обучават в електронна среда. Но има деца, за които е необходимо терапиите да не се прекъсват и да се провеждат присъствено, както и родители, които държат специалистите да работят с децата индивидуално. „И през миналата учебна година имахме разрешение да провеждаме подобни индивидуални терапевтични сесии. Сега, след изявено желание на родителите, те отново се провеждат. За Габрово това става в Регионалния център. В другите градове в областта – по места в детските градини и в училищата“, споделя още директорката на РЦПППО – Габрово.
Една от първите стъпки на екипа на Регионалния център при преминаването към онлайн обучение през миналата учебна година е да обособят на своята интернет страница секция с материали за специалисти и родители. За първите са качени много работни листове, а за вторите – информация и полезни линкове към образователни сайтове. „По друг начин се наложи да работим с децата, чиито семейства не разполагаха с необходимите електронни устройства и достъп до интернет. А те не са малко. На тях изпращахме материали чрез училищните образователни медиатори, които много ни помогнаха. Работим в сътрудничество с тях и със социалните работници там, където ги има“, отбелязва събеседничката ми.
Екипът на РЦПППО – Габрово, не е голям – 12 ресурсни учители, двама логопеди и един психолог, като единият от логопедите е и слухово-речев рехабилитатор. Но са много сплотени и ангажирани с работата си, така че децата да ходят с усмивка на детска градина и училище и да намират своето място в образователните институции. „В екипа има и по-млади, и по-опитни колеги, които не крият своя опит и го споделят. А младите са много креативни и творчески ангажирани в работата си“, коментира Росица Чернева. Всички от колектива поддържат и развиват своята квалификация. Мнозина от тях вече са с II и III ПКС. Провеждат се и множество обучения – поне две външни на година и вътрешни всеки месец.
Регионалният център организира и провежда всяка година обучения и за педагогически специалисти от областта. „За всяка учебна година разработваме по три различни теми. След заявка на директорите на образователните институции сформираме групи. Преди две седмици проведохме онлайн обучения за помощници на учителя, тъй като седем са новоназначените в областта – 5 от тях по проект „Подкрепа за приобщаващо образование“, разказва директорката на Центъра.
В отговор на въпрос тя коментира, че като цяло, учителите стават все по-подготвени да работят в клас с деца със специални образователни потребности. Разбира се, в редица случаи нещата опират до личността на отделния педагог. „Но тенденцията е, че има все по-млади учители и все по-ангажирани педагози към това децата със специални образователни потребности да се чувстват добре в клас и в групата в детската градина. Тук се радваме на голям интерес, когато организираме някакво обучение или семинар, свързан с децата със специални образователни потребности. Колегите от училища и детски градини винаги присъстват, но не по задължение, а с желание“, казва Росица Чернева. Отбелязва, че по наблюденията ѝ в област Габрово приобщаващото образование се развива, и то не остава само на хартия. „Приобщаващото образование работи с цел всяко дете да се чувства добре, да е приобщено, да намира своето място в образователната институция и да се развива неговият потенциал. В миналото имаше училища, в които децата със специални образователни потребности се чувстваха много добре, а в други – не толкова. Сега последните силно намаляват“, казва събеседничката ми.
Към момента екипът на РЦПППО – Габрово, разполага с достатъчна за нуждите си база. Обособен е нов логопедичен кабинет, в който предстои да се закупи и инсталира софтуер за допълнителни и алтернативни комуникации. Има много добре обезпечен ресурсен кабинет, стая за психолога и голяма зала за обучения. Базата постоянно се модернизира и става по-приветлива и по-подходяща за децата. Директорката на Регионалния център отбелязва още, че през летните месеци успяват да изградят прекрасни санитарни помещения, които вече отговарят на всички изисквания по Наредбата за изграждане на достъпна среда и урбанизираните територии.
Регионалният център в Габрово се включва и в проект „Студентски практики“. През миналата година приемат на стаж 10 студенти от Великотърновския и от Шуменския университет, които под менторство в реална среда добиват знания и умения за спецификата на работата с деца и ученици със СОП.
През изминалите две години реализират съвместно с УНИЦЕФ и програмата „Да пораснем заедно+“, насочена към родителите на деца със затруднения. Това са тематично и концептуално свързани срещи – семинари, които се водят от специалисти, преминали обучение. В тях родителите участват активно, споделят знания и опит и си сътрудничат с останалите в търсене на отговори на трудните въпроси, свързани с родителството. Заради пандемията през миналата учебна година обаче не се провежда. Но връзката с родителите е непрекъсната. Мнозина от тях посещават Регионалния център в следобедните часове, за да се консултират със специалистите за обучението и терапиите на своите деца. „От миналата година имаме и електронен дневник, в който родителите лесно могат да видят какво е работил специалистът с тяхното дете“, информира Росица Чернева.
Засега Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Габрово не предлага допълнителна работа през лятото с децата със специални образователни потребности. „Но обмисляме подобни занимания и през следващите летни месеци ще имаме такива“, казва директорката на РЦПППО – Габрово.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg