Човешкият фактор в математиката, публикуване в международните бази данни и националната сигурност на страната получават финансова подкрепа
Младите таланти в математическите науки да бъдат задържани, а перспективни български учени от чужбина да бъдат привлечени обратно в страната ни. Това са основните цели на новата научна програма на Министерството на образованието и науката – „Повишаване на изследователския капацитет в областта на математическите науки“. Тя ще бъде с бюджет 2 млн.лв. и ще стартира през 2022 г. В нея могат да се включат всички научни организации и акредитирани висши училища с над 20% принос за научната продукция на България в областта на математическите науки за последните пет години.
В рамките на три години ще се създават и използват споделени ресурси, като по този начин ще се повиши научният потенциал на страната. Ще се провеждат специализирани курсове за магистри и докторанти и ще се осигури кариерно развитие в областта на математическите науки. Ще се стимулира партньорството между БАН и Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Държавата отпуска 12 млн.лв. за новата Национална програма „Стимулиране на публикационната активност в авторитетни международни научни списания и отворения достъп до научна информация“. Страната ни е сред държавите с ниски нива на публикуване в престижни научни издания. Това налага да се въведе инструмент, който да насърчава изследователите да публикуват и да патентоват, което прави видими резултатите от техния труд. Това ще повиши и качеството на научноизследователската дейност в страната. Ще даде тласък на процеса на интеграция на българската научноизследователска общност с колегите им от целия свят.
Програмата допълва и усилията на страната ни за изпълнение на препоръката на ЕК държавите членки да гарантират, че в най-кратки срокове е осигурен свободен достъп до научни публикации и резултати от научни изследвания, финансирани с публични средства.
За финансиране по Националната програма могат да кандидатстват висши училища и научни организации с програмна акредитация за образователна и научна степен „доктор“ и с профил в българския портал за отворена наука BPOS.
За изследователите са предвидени финансови стимули за авторство на научни публикации в списания, реферирани или индексирани в световните бази данни Web of Science или Scopus, обвързано със споделяне на научни резултати в BPOS и в институционални или международни хранилища.
Програмата трябва да повиши броя на научните публикации от български автори в реферираните списания. Това ще се отрази положително върху рейтинга на висшите училища и научните организации в международните научни класации. Ще повиши ангажираността на българските учени към инициативата за отворена наука и възприемането ѝ като стандартна практика.
Програмата ще се изпълнява
42 месеца. Необходимо условие за участие е научните организации и висшите училища да имат и да прилагат вътрешни механизми
и правила за стимулиране на публикационната активност на изследователите си, както и на отворения достъп до научна информация.
Иновативни системи за киберсигурност и управление на антитерористичната дейност ще развиват висши училища и научни организации по новата научна програма на Министерството на образованието и науката „Сигурност и отбрана“. Тя е разработена в изпълнение на Националната стратегия за развитие на научните изследвания 2017 – 2030 г. и е подкрепена от министерствата на отбраната и на външните работи. Бюджетът ѝ е 6 млн.лв. Очаква се дейностите по нея да стартират през 2022 г. и да се изпълняват до 2025 г.
Програмата предвижда съвместно с бизнеса да се разработят съвременни системи и технологии за защита на информацията, както и по-сигурна среда за виртуална комуникация. Висшите училища и научните организации ще могат да обучават съвместно докторанти и да правят интердисциплинарни изследвания. Учените ще бъдат стимулирани да публикуват разработките си в престижни научни издания.
Потенциалните бенефициери по Програмата са Центърът за изследвания по национална сигурност и отбрана към БАН, УНСС, УниБИТ, Военната академия
„Г. С. Раковски“, Институтът по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“, Академията на МВР, Висшето военноморско училище „Н.Й. Вапцаров“, Националният военен университет „Васил Левски“,
Висшето военновъздушно училище „Г. Бенковски“, Лабораторният комплекс на „София Тех Парк“ и др.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg