Как се създава технически чертеж – основният документ за инженери и архитекти
Светлана КРУМОВА
Свикнали сме да отнасяме понятия като красота, естетика, въображение към художественото слово, нарисуваното платно, изящните движения и подредените ноти. А поглеждаме ли към някой документ като към произведение на изкуството? Ако към красотата, естетиката и въображението добавим прецизността, ще получим точната формула на успеха за създаване на технически чертеж – документа, който разкрива на инженери и архитекти графичното съдържание и необходимите данни за проектиране на изделия, сгради, съоръжения.
Към усъвършенстване в тази област се е насочила Александра Янева от ППМГ „Нанчо Попович“ – Шумен, с директор Вилиола Любенова. През пролетта тя печели първо място в националния кръг на Националната олимпиада по техническо чертане във възрастова група VII – VIII клас. Това е второто ѝ участие в този състезателен формат. Покорява го още от първия път, когато през 2020 г. заема III място.
Александра от I клас ходи на състезания по математика. Талантът ѝ в точните науки е забелязан от учителката ѝ по технологии и предприемачество Даринка Вълкова. Преподавателката я привлича към компютърната математика, но истинската искра пламва, когато Вълкова я въвежда в света на техническото чертане. Александра е тиха, скромна и естествена, не се величае от успехите си, въпреки че е много добра и в двете дисциплини. Споделя, че за първото си национално състезание по техническо чертане се е подготвяла само 6 месеца. Тази година сред конкуренция от 17 души от цяла България на олимпиадата получава оценка 6.00 и пълен брой точки – 60, събитие, което не се е случвало скоро в историята на състезанието в нейната възрастова група. Успеха си обяснява така: „Желание, правилно обучение, талант и много упоритост. Понякога се натъжавам и губя вяра в себе си, но човек не трябва да се отказва“.
Александра попада в група от десетина ентусиазирани и отлични в техническото чертане съученици от ППМГ „Нанчо Попович“ – Шумен. От емоционалния ѝ разказ става ясно, че те са нейната среда на живот, нейни приятели и ментори. Под ръководството на Даринка Вълкова всички се подготвят ежедневно, а занятията са извънкласни. Всеки от тях е медалист от финален кръг на Националната олимпиада по техническо чертане.
„Такава група има само в Шумен. Участваме на олимпиадата винаги сред огромна конкуренция, защото повечето състезатели изучават дисциплината в училище – развълнувано споделя преподавателката. И допълва: – Децата ни са уникални, в групата има огромна конкуренция, но всеки от тях има принос за развитието на останалите. Радват се на успеха и страдат с проблемите на другия. Те са бисерчета, които крепят образователната система.“
За знанията и упорития си труд повечето от тях са възнаградени със стипендия за талантливи деца. „А Александра – тя е диамант. Обединител на групата. В нея няма никакъв егоизъм. Подготвя се вместо всички за пътуванията и състезанията – носи допълнително материали, храна. Винаги готова да услужи с думите – „Все някой е забравил нещо.“ Но най-доброто ѝ качество е упоритостта. Знае какво иска и може, и го получава. Не слуша онези, които се опитват да я откажат“, коментира Вълкова.
Александра наистина знае какво иска, а е само IX клас. Към момента планира да завърши висшето си образование в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Иска да се занимава с машинно инженерство. Мечтае да се реализира успешно, да живее в град с красиви сгради, където хората са добри един към друг. „Представям си бъдещето като чист чертеж, в който разрезът показва, че няма лъжи и скрити истини.“ Може би няма нищо случайно, че тя е добра в това, което прави – чистотата, прецизността, красотата и въображението пренася на белия лист, изготвяйки и в момента поредния чертеж.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg