7 списания на Национално издателство „Аз-буки“ с квартил в JCI/Web of Science
Nikolay Kanchev, PhD student
Световните научни бази продължават да разширяват инструментите, с които измерват значимостта на научните списания в цял свят. През последните 20 години библиометричната общност отделя все повече усилия за разработване на нови методи за интерпретация и сравнение. Вече са важни нормализираните резултати. Като мярка за въздействие все по-малко се използва броят цитирания. По-значимо е сравнението на цитиранията на дадена статия в сравнение с група от подобни текстове – изразено като съотношение, или перцентил.
Три основни фактора спомагат за определянето на съответната група (кохорта):
– област или дисциплина – сравняват се статии само с други текстове в дадена област със сходен обем на публикации, брой на цитирани препратки и продължителност на цитиране;
– вид на публикацията – някои видове публикации, например обзорните статии, могат да привлекат повече цитирания, затова трябва да се сравняват отделно;
– година на публикуване – по-отдавнашните статии обективно са имали повече време да натрупат цитирания, и не следва да бъдат сравнявани с по-нови публикации.
По тези причини вече се смята, че естествената еволюция на дадено списание минава именно през нормализиран показател, който отчита различните вариации и може лесно да бъде интерпретиран и сравняван и между различните предметни области.
Такъв индикатор е Journal Citation Indicator (JCI) на Web of Science, който е включен в индекса Journal Citation Reports (JCR). На база на предходни три години JCI предоставя показатели за въздействието на цитиранията на списанията в Web of Science, увеличавайки полезността на JCR. Предоставянето на такава информация повишава видимостта на списания от всички научни дисциплини, като обхваща както международни и широкообхватни публикации, така и такива, които осигуряват по-задълбочено покритие на регионални или специализирани области. В бъдеще JCR ще продължи да включва нови функции, които да отразяват промените в изследователската екосистема. Глобалните изследвания, международното сътрудничество и нарастващият интерес към националните и регионалните резултати са области, в които по-богатият набор от аналитични инструменти ще осигури допълнителна полезност.
Това, което е важно за потребителите на подобна информация, е, че вече могат да разберат как „стоят“ спрямо утвърдени източници на научно съдържание. JCI позволява по-лесно и справедливо да се сравнява въздействието на цитиранията между отделните дисциплини. Индикаторът допълва JIF и други показатели, които понастоящем се използват в научната общност, подпомагайки по-детайлизираната оценка на научните изследвания.
Както в цял свят, и в България има случаи както на подобряване на постигнатите показатели на дадено списание, така и на „изпадането“ му в по-долна позиция. От тази година всичките седем списания на Национално издателство „Аз-буки“ вече имат свой квартил в JCI. Едно от тях – „Чуждоезиково обучение“, дори „прескочи“ директно в Q3 заради доброто си представяне по отношение на релевантност и цитирания на публикуваните текстове. Това показва по-високо от средното ниво по отношение на качество и интерес към публикуваните в списанията на „Аз-буки“ текстове. Освен това се потвърждава и правилността на водената от „Аз-буки“ политика за предоставяне на максимално големи възможности за публикуване на български език на текстове в областта на хуманитаристиката и природните науки, които да бъдат видими сред международна научна общност.
С подкрепа от Фонд „Научни изледвания“
Четири научни списания, издавани от Национално издателство „Аз-буки“, получиха подкрепа за 2022 г. от Фонда за научни изследвания (ФНИ). Списанията са „Български език и литература“, „История“, „Педагогика“ и „Математика и информатика“.
Подкрепата от ФНИ е признание за значимостта на издаваната от „Аз-буки“ периодика за развитие на научната общност у нас. Две от списанията на „Аз-буки“ са получили максимален брой точни, а другите две – близък до максималния резултат, в конкурсната сесия „Българска научна периодика – 2022 г.“. Други три списания на „Аз-буки“ – „Философия“, „Стратегии на образователната и научната политика“ и „Професионално образоване“, са включени в резервния списък за финансиране.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg