Непрекъснато се увеличава броят на българските университети, които обединяват сили, преподаватели и ресурси, за да могат да предлагат интердисцип-
линарни специалности на своите студенти и да правят наука, такава каквато се прави в топ университетите по света.
Сред най-новите обединения е това между Тракийския университет – Стара Загора, УНСС и Русенския университет. Трите знакови висши училища създават нови хибридни специалности като агротроника – свързана с дигитализацията на животновъдството и растениевъдството, виртуални технологии, ветеринарномедицински и здравен туризъм и т.н. От 2020-ра имаме и висши училища, които са част от европейските университетски мрежи – СУ „Св. Климент Охридски“, УНСС, НБУ, ТУ – София, и Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите – Пловдив. А през тази година по пилотната инициатива за университетите, финансирана от Европейския институт за иновации и технологии, са одобрени 24 проекта с участието на 142 висши училища, сред които 6 български.
Последните две години нашите висши училища все повече преодоляват синдрома на самодостатъчност и избират да са част от университетски мрежи. Резултатите не закъсняват. В престижната класация THE World University Rankings за 2022 г. освен Алма матер за първи път попадат ТУ – София, и Варненският университет по мениджмънт, макар и с особен статут. Бъдещето на висшите училища е в партньорството, ако искат да са конкурентоспособни в науката и в образованието. Ако искат да привличат български и чужди студенти, като им предлагат качествена подготовка и специалности, с които се гарантира реализация на пазара на труда. Тогава ще можем и да говорим за България като научна и образователна дестинация.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg