Професионалната гимназия по техника и мениджмънт в Ботевград вече предлага дуално обучение
Стоян СТОЯНОВ
С нова паралелка по специалността „Промишлена електроника“ в дуална форма на обучение започва настоящата учебна година Професионалната гимназия по техника и мениджмънт „Христо Ботев“ в Ботевград. Така се реализира една от идеите на директора Иван Николов, който ръководи гимназията от три години. Убеден привърженик на връзките професионална гимназия – бизнес, той се стреми да върне обучението по една от традиционно силните специалности в училището. Още повече че в Ботевград работят редица компании в областта на индустриалната електроника.
„В последните години кандидатите за специалността „Промишлена електроника“ бяха до 10, което не позволяваше да сформираме паралелка. Тази година, предвид това, че специалността е защитена, а и се предлагаше в дуална форма на обучение, имахме възможността да предложим половин паралелка. Първоначално записахме 13 ученици, но към 15 септември паралелката вече наброява 19 ученици“, разказва за „Аз-буки“ директорът Иван Николов.
По думите му, въвеждането на дуалното обучение е обмисляно внимателно. Водени са разговори с редица потенциални партньори в Ботевград.
И окончателният избор не е емоционален, а рационален. Партньор в дуалното обучение е компанията „Интегрейтид Микро-Електроникс България“ (IMI). Тя е част от световния лидер в областта на автомобилната, индустриалната, ВЕИ, телекомуникационната и битовата електроника Integrated Micro-Electronics, Inc (IMI). Гимназията се включва в проекта на МОН „Подкрепа за дуалната система на обучение“. Вече е подписано и официално споразумение с фирмата, чиито представители са и членове на Обществения съвет на училището. По думите на моя събеседник, интерес към включване в подобно партньорство изявяват и други фирми, чиито производствени мощности в областта на електрониката работят в Ботевград.
Следваща цел на ръководството на гимназията е от догодина да бъде предложено дуално обучение по още една силна във времето специалност – „Газова техника“.
„Надявам се да убедим ученици и родители в актуалността и бъдещето на тази специалност и да направим прием догодина. Имаме специалистите и една от най-модерните обзаведени газови лаборатории в страната. Последният випуск по тази специалност при нас завърши миналата година“, споделя още директорът Николов.
Професионалната гимназия по техника и мениджмънт в Ботевград може да се похвали и с осъществения по-добър прием. Сформирани са общо 4 паралелки в VIII клас при три през пред-
ходните години. Общият брой новоприети е над 90,
като с тях в училището вече се обучават близо 340 ученици в дневна форма и около 30 в самостоятелна форма на обучение. Приемът в останалите паралелки е по специалностите „Компютърна техника и технологии“, „Автотранспортна техника“ и „Бизнес администрация“. Сред положителните факти е, че в паралелката „Компютърна техника и технологии“ са приети много ученици с доста по-висок бал. За първа година ученици се записват и онлайн.
„В последните три години успяваме да увеличаваме приема. Надявам се, че сме в правилната посока. Имаме създаден и екип, който се занимава с рекламирането на възможностите за обучение, които предлага гимназията. Надявам се този добър прием – и като брой ученици, и като приемен бал, да е устойчива тенденция, която да се потвърди и през следващите учебни години“, коментира събеседникът ми.
Сред новоприетите има ученици не само от Ботевград и района, но и от община Етрополе, от Враца, Плевен, Перник и Пловдив. Благоприятен фактор е и че гимназията разполага с голямо общежитие, което е ремонтирано. Тази година то ще се използва вече от почти една пълна паралелка ученици от други населени места.
В гимназията очакват с нетърпение и началото на цялостен ремонт след спечелен проект по
ОП „Региони в растеж“, който се забавя заради юридически процедури около избора на изпълнител по обществената поръчка. „Необходими са ремонт на покрива, подмяна на дограмата, саниране на сградата, реновиране на електрическата и ВиК инсталацията, на санитарните възли и на класни стаи. Работилниците ни също имат нужда от ремонт“, обяснява директорът Николов. И добавя, че със собствени средства успяват да ремонтират четири стаи за осмоклас-
ниците, за да отговарят те на изискванията на 2022 г.
Екипът на училището е от 29 педагогически специалисти и двама възпитатели в общежитието. Директорът коментира, че в последните три години е назначил петима-шестима сравнително млади учители, желаещи да се развиват. „Смятам, че постигам баланс в учителската стая.
С педагогическия екип вървим в правилната посока. Имам няколко иновативни и креативни като мислене и ентусиазъм колеги. И учениците ги одобряват и харесват. Но учениците харесват учители, които ги учат. А за да ги учат, педагозите трябва да се подготвят за това. Учител, който не се подготвя да бъде интересен в часовете си, да спечели вниманието на учениците, няма никакъв шанс да ги научи на нещо“, убеден е събеседникът ми.
Педагозите от гимназията непрекъснато участват в различни обучения. Осъществяват се изнесени и вътрешноучилищни квалификации. „Нашата гимназия премина през атестирането на Националния инспекторат по образованието и там също получихме една от над добрите оценки“, споделя директорът Николов.
Колкото до онлайн обучението, към което се налага да се преминава на няколко пъти, ПГ по техника и мениджмънт в Ботевград се оказва с крачка напред още в самото начало. Тя е част от общността на иновативните училища в страната отпреди пандемията, като нововъведенията са свързани с прилагане на приложенията на Google в образованието и в използването на дистанционно обучение в специалността „Компютърна техника и технологии“. Това позволява много бързо и останалата част от учителите и учениците да се пренастроят и адаптират към онлайн обучението. В оперативен порядък са решени и въпросите за липсата на електронни устройства и достъпа до интернет на някои от учениците, като такива са им осигурени от гимназията.
„И учебният процес се провежда в електронна среда, доколкото тя предполага успешно обучение. Но се надявам скоро да се върнем в училище присъствено, защото онлайн обучението не е положително, когато продължи дълго време“, категоричен е директорът Николов.
В последните няколко години ПГ по техника и мениджмънт в Ботевград участва успешно в няколко мобилности на учители и ученици по програма „Еразъм+“. Преди три години във Валенсия, Испания, пътуват 20 ученици с двама учители. След това по друг проект петима учители посещават Португалия.
„Сега сме одобрени за още два проекта. През март – април 2022 г. предстои да изпратим в Брага, Португалия, за изнесена производствена практика ученици от XI и XII клас, изучаващи специалностите „Компютърна техника и технологии“ и „Бизнес администрация“. Договорени са всички работни места. След тях за една седмица ще пътуват и петима учители. За тях ще е много полезно да обменят опит и да си сверим часовниците“, обяснява събеседникът ми.
Гимназията участва и в Националната програма „Иновации в действие“. Училището обменя опит и мултиплицира добри образователни практики с иновативната ПГ по туризъм – Самоков, и с ПГ по транспорт „Вл.П. Минчев“ – с. Владимирово, община Бойчиновци. Училището се включва и в Националната програма „Бизнесът преподава“, като представители на „ТехноЛогика“ – София, провеждат през март 2021 г.
онлайн семинар на тема „Киберсигурност“ с участието на ученици.
За втора година гимназията участва и в НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“, модул „Културните институции като образователна среда“. През юни 2021 г. по нея възпитаници на гимназията посещават Етнографския музей на открито „Етър“. Разглеждат и Националния музей на образованието в Габрово, където представят електронна презентация за образованието в Ботев-
градския край. Посещават театрална постановка в Драматичен театър „Рачо Стоянов“ и участват в беседа в Интерактивния музей на индустрията в Габрово.
Няколко групи функционират и по проект „Подкрепа за успех“. Работи се и по няколко програми за работа с деца със специални образователни потребности, тъй като в училището има двайсетина такива ученици.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg