На 1200 страници учениците на старозагорското СУ „Иван Вазов“ преписаха романа „Под игото“ на своя велик патрон
Rosica Rancheva
Тази година СУ „Иван Вазов“ чества 180 години светско образование в Стара Загора. То е първото в града и едно от първите в България. Опожарявано, премествано в различни сгради, училището не само е оцеляло във времето, но върви успешно по пътя на знанието и науката.
На 25 ноември 1895 г. България чества 25-годишна книжовна дейност на Иван Вазов. По този случай просветната комисия в Стара Загора решава да поздрави юбиляря и му съобщава, че гражданството е решило да именува в негова чест Окръжното класно училище. Трогнат, юбилярят отговаря: „Предайте, господа, моята най-дълбока признателност на старозагорци. Тези изрази на симпатия ме дълбоко вълнуват. Винаги съм хранил искрена любов към Стара Загора като един от най-културните центрове на България и сега, и в турско време. Затова честта, която ми се прави, има за мене висока цена и аз се гордея за това“.
Водена е преписка с тогавашния министър на народното просвещение. През 1919 г. сам Вазов изявява желание това честване да се свърже с появата на най-крупното му произведение „Под игото“, отпечатано за първи път на 25. ХI. 1889 г.
Така за патронен празник на класното училище е приета датата 25 ноември.
По повод забележителната 180-годишнина всичките днешни 968 ученици от първи до дванайсети клас, под ръководството на своите учители, се включиха в преписването на „Под игото“. Преписът е готов. Книгата е подвързана и поставена на видно място в училищната библиотека.
За изминалите 180 години над 120 000 са възпитаниците на
СУ „Иван Вазов“. Много велики българи са минали през това училище – и като учители, и като ученици. Сред тях са основателят и първи учител даскал Атанас Иванов – изключително харизматична личност, „най-полезният класен учител през 50-те години“ – Тодор Шишков. Негов ученик три години е бил Васил Иванов Кунчев – Левски. Възрожденските учители тук са Неофит Рилски, Иван Богоров… През 1865/1866 г. в училището работи д-р Димитър Павлович (син на известния възрожденски учител Христаки Павлович). Той въвежда класно-урочната система. Всеки клас се отделя в самостоятелна класна стая и по всеки предмет или два сродни обучава отделен учител.
През 1908 г. завършва и първият випуск гимназисти. Сред тях са бъдещият министър на народната просвета Стоян Омарчевски, акад. Петко Стайнов, проф. Димитър Гюдженов, литературният и музикален критик Георги Стоянович-Берсенев и много, много други.
Има много надъхващи истории от биографията на училището. Една от тях е, когато учители и ученици решили да гледат копринени буби, за да завършат сградата на ул. „Ген. Столетов“ (сега тук се помещава ГПЧЕ „Ромен Ролан“). Целият таван и третият етаж били заредени, а всички обикаляли града и околните села за черничеви листа. Със събраните средства били облицовани коридорите и колоните, бил озеленен дворът и благоустроени спортните площадки. А по инициатива и по проект на учителя по география Иван Симеонов и с труда на учители и ученици в двора на училището била изработена релефна географска карта на Черноморския басейн в училищния двор.
„В навечерието на патронния ни празник 25 ноември можем да се похвалим с успехите си през 2021 година – споделя за „Аз-буки“ директорът Динко Цвятков. – Учениците ни в начален етап завършиха с успех много над средния за областта и страната според резултатите от проведеното национално външно оценяване (НВО). Малките Вазовци завоюваха
54 златни и 67 сребърни медала от финалните състезания на Съюза на българските начални учители. Класираха се на финалните етапи в международното състезание по английски език Hippo и само 8 точки ни делят от финала, който ще се проведе в Римини, Италия. Завоюваха множество призови места в различни конкурси и форуми на редица културни и научни институции.
Учениците от прогимназиален и гимназиален етап успешно положиха НВО и държавни зрелостни изпити. Резултатите са много добри въпреки обучението в електронна среда през изминалите две учебни години. Редица са спортните ни успехи, достиженията в сферата на изкуството и науките.
Ученици от VI и VIII клас успешно участваха в състезанието „Бобър – България“, което е част от международното състезание „Бобър“ по информатиката и компютърна грамотност. Поздравления за всички участници, които се представиха много добре и за Дамян Пацовски, който получи 119 от максимален брой точки 144. Всички участници получават Сертификат за участие в състезанието.
Успешно приключи и първият проект How To Feel Maths по програма „Еразъм+“, чийто координатор е СУ „Иван Вазов“. В онлайн срещите през последната седмица на юни се включиха над 100 участници от България, Румъния, Полша и Турция. Бяха решавани задачи с практическа и професионална насоченост като свободни ресурси на проект Mascil, чиято абревиатура означава математика и наука за цял живот. Наши ученици подготвиха видеа за антична Стара Загора, които показаха на своите връстници. Имаше онлайн срещи с проф. Тони Чехларова и доц. Евгения Сендова от Института по математика и информатика към БАН, които представиха задачи, свързани с изследователския подход в обучението по математика и природни науки. Успешно се развиват и другите ни проекти Save the planet и Violence – No, Thanks
на програма „Еразъм+“, с гордост споделя директорът.
От 19.11.2021 година СУ „Иван Вазов“ е първото старозагорско училище и второто в България, което се включи в инициативата на водещия британски вестник Financial Times (FT) за безплатен достъп до ресурсите като седмичен бюлетин с препоръки от студенти и учители, настолна игра за лични финанси, състезания, страница за дискусии на FT.com, включваща FT съдържание, анотирано от учители, както и програма за професионален опит с участието на 250 ученици от целия свят на възраст между 16 – 19 години.
СУ „Иван Вазов“ е едно от училищата в страната, което печели проект за изграждането на лаборатория по природни науки. В момента лабораторията се апликира с полиуретанова настилка от висок клас, с висока антибактериалност, с химическа устойчивост и устойчивост на абразия, устойчива на пешеходен трафик, противоплъзгаща.
Амбицията на ръководството е да стане STEAM училището на Стара Загора, в което знанието, младостта и науката вървят ръка за ръка. Прави се всичко възможно за създаване на максимален комфорт и условия за многостранно развитие на децата. Съвместно с Община Стара Загора се реализира проект за уличен фитнес в двора на училището с четири модула. Изградена е площадка по изучаване безопасността на движението по пътищата с кръстовища, велоалеи, залесяване и пр..
Резултатите на учениците са доказателство за изключителната работа и професионализъм на учителите им, и то в условията на криза. Венец на техния всеотдаен труд е най-високата колективна награда на Община Стара Загора – „Анастасия Тошева“.
„Всяка година, провеждаме седмица посветена на патрона на нашето училище – коментира Динко Цвятков. – Различни и разнообразни са дейностите в дните от 22 до 26 ноември 2021 г. – изложби с рисунки, посветени на Вазов, рецитал по негови произведения, спортни игри, състезания, виртуални викторини и много други.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg