Външните оценявания в IV и X клас са необходими, казва министър Красимир Вълчев
„Учениците от VII, VIII и XII клас възобновяват присъственото си обучение от 4 февруари. Следващите класове ще се връщат поетапно, като редуването ще бъде на две седмици. Това е разумното решение, тъй като ситуацията е още рискова.“ Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на работното съвещание, свикано от премиера Бойко Борисов в Министерския съвет. По-късно министърът коментира темата пред различни медии така.
„170 000 ученици и
30 000 учители влизат в час от 4 февруари. От 4 седмици вече над половин милион души са в образователната система в началния етап на обучение и в детските градини“, информира министър Вълчев. Според него относно споровете дали училищата и учениците са фактори за заболеваемостта, няма съмнение, че те допринасят за нея. А това зависи от възрастта на учениците и от предприетите мерки. Министърът припомни, че общо 1,1 млн. са всички ученици и учители и събирането заедно на толкова много хора за продължително време в общи пространства със сигурност би повлияло на ситуацията. „Желанието ни е да има максимум присъствено обучение. Но ако върнем всички ученици, рискуваме след това всички отново да останат вкъщи. За съжаление, големите ученици не са толкова безрискови, колкото малките деца“, каза той.
Просветният министър отбеляза още, че нагласите на мнозинството родители и учители е децата да се върнат в клас. Учениците ще носят задължително маски и в часовете. Всички прозорци ще се отварят за проветряване на класните стаи в междучасията. По думите му училищата са закупили вече и около 9000 пречиствателя на въздуха.
По думите на министър Вълчев засега не се налага увеличаване на учебната година за всички. Няма и вариант за обявяване на нулева година. Министърът припомни, че е дадена възможност учебната година за I – III клас да се удължи с три седмици, а за IV – VI клас с две седмици. 313 училища са избрали тази възможност. „Можем да кажем, че към момента I – IV клас не са учили по-малко присъствено.
В предходни години имах-
ме седмица екскурзии, 2 – 3 седмици грипни ваканции, ваканции поради усложнена климатична обстановка. Сега там, където имаше такива проблеми, се учеше онлайн“, коментира министър Вълчев.
Според него системата функционира, но проблемът е, че онлайн обучението не можe да бъде пълноценна заместваща алтернатива на присъственото обучение. Ако то продължава дълго време, намалява мотивацията за учене, не е толкова силна и ефективността на педагогическото взаимодействие. И тези загуби са толкова по-големи, колкото е по-ниска възрастта на децата. „Но онлайн обучението спаси от натрупването на дефицити и забавяне в образователното развитие на децата“, каза просветният министър.
Министър Вълчев отбеляза още, че външните оценявания в края на IV и X клас са необходими, тъй като дават възможност за оценка и диагностика на работата в училищата, стимулират учениците да учат. Позволяват и да се оцени влиянието върху резултатите от обучението от разстояние в електронна среда. „Не възнамерявам да предложа на това Народно събрание отмяна на националното външно оценяване в IV и X клас“, категоричен е министърът.
Той коментира и предложенията за започване на новата учебна година по-рано, като заяви, че началото ѝ на 15 септември е записано в закона и той, като министър, не възнамерява да предложи такава промяна. Отбеляза още, че изпитите в VII и XII клас ще се проведат присъствено, при 10 – 12 деца в стая. „Разработваме голям проект за електронно изпитване, но към момента не можем да проведем такива мащабни изпити в електронна среда“, заяви министър Вълчев.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg