147 училища получават 300 000 лв. по национална програма за качествено образование
Ученици и учители ще се запознаят с новостите в технологичния сектор, като участват в семинари и практически обучения, организирани от бизнеса. В инициативата са включени 147 държавни и общински училища, които ще получат близо 300 000 лева по Националната програма „Бизнесът преподава“.
Представители на предприятия ще участват в учебния процес в 122 училища. Специалистите ще запознаят учениците с практическата приложимост на технологиите по изучваните от тях предмети. Целта е те да бъдат мотивирани да изучават професии и профили в областта на предприемачеството и STEM компетентностите. За този модул са предвидени 232 294 лева.
През тази година 155 педагози от 25 училища ще повишават знанията и уменията си в реална работна среда. Учителите ще се запознаят с развитието на технологиите и съвременните изисквания на пазара на труда. За тези дейности са разпределени общо 67 671 лева.
Средствата по Програмата се предоставят за командировъчни на гост-преподавателите, за осигуряване на материали и консумативи за обученията и за закупуване или наемане на техническо оборудване за целите на обучението. Увеличават се фирмите, които са отказали държавно финансиране и ще участват в обученията безвъзмездно.
Разширяването на „Бизнесът преподава“ дава възможност за включване и на училища, които обучават ученици в начален и прогимназиален етап. Най-голям интерес има към фирмите от ИТ сектора и темите „Роботика“, „3D принтиране“ и „Виртуална реалност“. Повече професионални и профилирани гимназии работят съвместно с компании в сферата на туризма, счетоводството, предприемачеството, маркетинга, строителството и др.
Националната програма „Бизнесът преподава“ се реализира през учебната 2021/2022 г. По модул 1 „Бизнесът в училище“ за финансиране са одобрени 98 общински и 24 държавни училища.
По модул 2 „Учители в предприятията“ финансиране получават 14 общински и 11 държавни училища.
Представителите на бизнеса могат да бъдат включени в учебния процес в рамките на 6 учебни часа до 2 пъти в учебната година. Те ще проведат семинари за ученици по актуални теми за съответната предметна област в съответствие с утвърдените учебни програми. Ще се провеждат и кратки демонстрационни обучения в рамките на 2 учебни часа до 2 пъти в учебната година.
Семинарите за учители по актуални теми, свързани с дейността на фирмата, са до 16 астрономически часа присъствено обучение или от разстояние в електронна среда. Педагозите ще се включат и в работата по реални проекти във фирмите, като продължителността е от 20 до 40 астрономически часа. Темите се договарят между фирмите и училищата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg