Черешката на тортата за 101-годишнината от основаването на ПГ „Св. Климент Охридски“ в Елхово е откриването на нов STEM кабинет
Тони НАЙДЕНОВА
Със състезание по английски език, открити уроци по ИТ и руски език, две изложби и официално откриване на нов STEM кабинет отбеляза патронния си празник и 101-годишнината от своето създаване Профилираната гимназия „Св. Климент Охридски“ в Елхово.
Началото на поредицата от тържествени събития се поставя в църковния храм „Св. Димитър Солунски“, където екипът на гимназията изразява почит към свети Климент Охридски Чудотворец. Следва вътрешноучилищното състезание по английски език, проведено в дигитална среда на 2 декември. Ученици от VIII, IX и X клас решават тестови задачи, а тези от XI и XII клас работят над превод на част от оригинален английски текст и показват отлична теоретична подготовка, практически умения и компетентности.
Следва открит урок по руски език на ст. учител Надежда Демирева и IXА клас на тема „Послезавтра – пятница!“, изнесен пред директора на училището Йовка Драгоева, класния ръководител Галина Кънева и други учители. В хода на урока учениците придобиват нови знания по темата „дни недели“ и „винительный падеж объекта действия“. За затвърждаване на новата лексика и прилагане на усвоените знания деветокласниците попълват кръстословица и правят упражнения върху интерактивна дъска Open Bоard.
Открит урок изнасят и учениците от XБ и класният им ръководител ст. учител Петя Димитрова – преподавател по ИТ, на тема „Подготовка за изпита по дигитални компетентности“. Неговата цел е да покаже как учениците от X клас се подготвят за националното външно оценяване на дигиталните компетентности. Три екипа от ученици представят задачи по предварително зададените им проекти и презентират формата на изпита, практическата му част с решаване на примерни въпроси от теста и изготвяне на доклад в Word.
Навръх патронния празник – 8 декември, е официалното откриване на новоизградения STEM кабинет и на фотоекспозицията „От перодръжките до компютрите – 100 години знание, духовност, иновативност и перспективи“, разположена в главното фоайе на училището. Фотоизложбата отразява едновековната история на гимназията и е посветена на всички нейни бивши и настоящи ръководители, учители, служители, възпитаници и общественици, допринесли за утвърждаването и просперитета на училището. Тя представя над 100 снимки и исторически факти, отразяващи историята и настоящето на гимназията.
„Открихме и предметна изложба, посветена на постиженията на учениците от гимназията в различни научни предмети и спортни дисциплини в колективните и индивидуалните спортове. Те са резултат от блестящо представяне и завоюване на призови места на областни, национални и международни олимпиади, конкурси, състезания и шампионати през последните 15 години – казва директорът на профилираната гимназия Йовка Драгоева. – Тя носи гордост и удовлетворение на учениците, увеличава тяхната морална награда и повишава уважението към труда и постиженията им и в същото време ги мотивира за още по-големи постижения. Тя е винаги отворена, защото очаква новите награди и новите успехи през тази и следващите учебни години.“
Експозицията представя над 250 експоната: училищни символи, грамоти, сертификати, статии от вестници, отразяващи успехите, медали, плакети, купи, статуетки, фотоси и поздравителни адреси, които представят завоюваните награди от гимназистите и техните преподаватели. Колекцията е представена в 7 големи витрини и подредена тематично – заслужени награди в областта на математика, информатика, езиково обучение, награди в областта на изкуствата, в природните науки и различни спортни дисциплини и мотокрос.
Експозицията на успехите и фотоизложбата „От перодръжките до компютрите“ са изготвени от клуб „Дигитализирана история“ с ръководител Добринка Костова – главен уредник в Етнографско-археологическия музей, Елхово.
„Зад тези награди стои и упоритият труд на учителите. Успехите на учениците са и успехи на учителите, а постиженията им – тяхна награда“, категорична е Йовка Драгоева.
19 са педагогическите специалисти в ПГ „Св. Климент Охридски“, които се грижат за обучението на 245 ученици. Те прилагат успешно новите учебни програми, най-
съвременните интерактивни методи, иновации и технологии в образованието. Две са новите профилирани паралелки за учебната 2021/2022 г. – „Математика“ и „Предприемачество“, което е със STEM профил.
Днес гимназията е една съвременна столетница, която достойно приема предизвикателствата на ХХI век и осигурява модерни условия и високо качество на обучение в интерактивна среда. В учебно-възпитателния процес се прилагат традиционни, иновативни и атрактивни методи на преподаване с използване на мултимедийни ресурси, 3D модели и симулационни приложения с цел по ясна визуализация на учебното съдържание. Учениците се обучават в профилирани паралелки в добре оборудвани специализирани кабинети с мултимедия и интернет, два модерни компютърни кабинета, интерактивни кабинети, иновативен кабинет с лаптопи и 3D технология, мултимедийни кабинети с интерактивни дисплеи, физкултурен салон, богата библиотека.
Елховската гимназия е в списъка на иновативните училища в България от м.г. и през учебната 2020/2021 г. въвежда дисциплината „Програмиране на мобилни приложения“, по която учениците ще се обучават в рамките на три последователни години. Сега на тяхно разположение е и новият STEM център, изграден с финансиране от НП „Изграждане на училищна STEM среда“ на МОН. Центърът се състои от класни стаи за креативни дигитални създатели, в които преподават 7 учители: четирима математици и трима педагози по природни науки – биология, химия и физика.
„Имаме с какво да се гордеем. От класните стаи на 101-годишната гимназия са тръгнали много светли умове на българската наука и култура, изявени представители на спорта и изкуството. И въпреки особените предизвикателства на днешното времето, успехите ни се множат“, завършва Йовка Драгоева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg