В ОУ „Христо Смирненски“ в Раковски залагат на модерното преподаване
Мисията на ОУ „Христо Смирненски“ в град Раковски „Учим, знаем, можем и успяваме заедно“ е свързана с развитие на ключовите компетентности на XXI век, необходими на учениците за бъдещата им реализация.
„Днес името на училището ни е известно в много направления на съвременното образование – казва директорката Нина Недева. – Като последна новина е, че имаме национални победители учители и ученици в конкурса за STEM науки „Търси си се SUPER STEM“ в категория „SUPER STEM EUROPE Инженеринг и технологии“. Това е второто ни участие в този конкурс, като през 2018 г. наши ученици се класират на първо място на национално ниво в категория „Технологии“ във възрастовата група I – IV клас. От учебната 2021/2022 г. при нас ще функционира модерен технологичен STEM център за изследвания, в който ще се развиват изследователските умения на децата.“
Стимулират се и извънкласните дейности, свързани със STEM. Учениците се обучават в програмиране чрез Micro:Bit, внедряват се и игрови елементи чрез Minecraft education edition.
В допълнение се провеждат и занимания, подпомагани от CoderDojo Bulgaria, които подкрепят всички инициативи, свързани с роботика и програмиране. През 2020 г. възпитаник на училището става национален победител в конкурса им KITE project.
В училището функционират и два клуба по роботика, в които се развива програмиране чрез Lego Mindstorms, като средствата за закупуването им са спечелени по проект към фондация „Работилница за граждански инициативи“.
С участието във всички тези дейности децата опознават съвременните технологии и се докосват до различни науки по достъпен и интересен за тях начин. Всяка година училището участва в Европейската седмица на кодирането и Часа на кодирането. Това изгражда умения за решаване на проблеми, развива логиката и креативността и е основа за успешна кариера в XXI век. През 2020 г. учител от училището печели приза Leading Teacher за България, а през 2018 г.
двама учители са наградени от министъра на образованието и науката като учители, създали най-голям брой ресурси по време на Европейската седмица на кодирането.
„През декември 2016 г. училището ни беше припознато като „Майкрософт иновативно училище“ от компанията – подчертава директорката. – Това отличие се дава на училища, започнали пътя на дигитална трансформация, в които се използват интерактивни инструменти на „Майкрософт“.“
ОУ „Христо Смирненски“ е включено в списъка на иновативните училища на МОН за въвеждането на „Офис 365“. Целта е учениците от дигиталното поколение да се подготвят за утрешния ден. С новаторското използване на мобилни и информационни технологии учителите трансформират учебната среда на своята класна стая и доставят по-персонализирано обучение на учениците.
Следвайки четиригодишен план, днес облачната услуга на „Майкрософт“ се използва пълноценно от ученици, учители и родители не само за организиране на обучение от разстояние в електронна среда, но и за комуникация, споделяне на учебни ресурси, организиране на виртуални класьори с информация. Така още при обявяване на извънредните мерки през пролетта на миналата година училището се оказва подготвено за дистанционно обучение и с поддържането на собствена облачна инфраструктура в „Oфис 365“ чрез Microsoft Teams са организирани виртуалните класни стаи.
По покана на Microsoft
ОУ „Христо Смирненски“ участва в международен урок по английски език, в който 13 училища от 12 държави се срещат онлайн в Microsoft Teams. Международният урок „Прекосяване на границите с Microsoft Teams“ показва как технологията помага на учители и ученици да свържат своите класни стаи от разстояние и да научат нови неща.
В извънкласната дейност се организират спортни празници, концерти, различни инициативи. Това осигурява по-добри условия учениците да развиват своите потребности, да задълбочат знанията и уменията си, както и да развиват спортните и артистичните си таланти. Формирани са групи по интереси, както и групи по проект „Подкрепа за успех“ за подпомагане на деца с обучителни затруднения.
„През последните години училището отчита напредък в индивидуална подкрепа на учениците, които имат нужда, за да добият усещане за личен принос и добро представяне в образователния процес – казва Нина Недева. – Учителите интегрират учениците от ромски произход, като ги включват в разнообразни дейности, които им помагат да изградят самосъзнание, че са част от общността на училището и на града.“
Всяко лято училището провежда Лятна академия за бъдещи първокласници с привлекателни дейности, чрез които те да открият училището като желана територия. „Интерактивен английски език“ и „Дигитално ателие“ са нестандартните учебни предмети, които очакват малките деца в Академията.
От 2016 г. училището работи върху глобалните 17 цели за устойчиво развитие на ЮНЕСКО, като всяка година учителите участват в „Най-големият урок на света“ на УНИЦЕФ. От 2017 г. част от учениците са включени в глобалния проект на Koen Timmers – Climate Action Project под мотото „Нека да променим света, като го донесем в класните си стаи“. Целта е да се повишат знанията на учениците за изменението на климата и начините за опазване на природата. В училището има учител, отличен като посланик на двете световни инициативи.
Всяка година училището участва в Skype-a-Thon, когато хиляди ученици по целия свят напускат класната си стая и се свързват със свои връстници чрез Skype. Училището има опит в обучение от гост-лектор от Аржентина, която прави виртуална разходка на учениците из нейната страна чрез играта Mystery Skype заедно с училища от Египет и Унгария.
Учениците всяка година участват в „Експеримента на Ератостен“ и определят обиколката на Земята. Заедно с други 800 училища от цял свят в деня на пролетното равноденствие те са част от това вълнуващо международно събитие.
Чуждоезиковото обучение е друг важен приоритет. Работата по международни европейски проекти стимулира учениците свободно да използват английски език за комуникация със свои връстници по света. Учениците участват ежегодно в международното състезание по английски език HIPPO и състезанието за правопис на английски език Spelling Bee. От 2007 г.
училището работи по проекти в онлайн платформата eTwinning – общност на училищата в Европа, където те комуникират помежду си и развиват съвместни проекти.
Училището има осъществени
4 проекта по програма „Коменски“ и над 15 по програма „Еразъм+“, по които са реализирани над
90 ученически мобилности.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg