Училище „Св. Паисий Хилендарски“ в град Плиска е обединено от 2017 г. „Решението ни бе свързано с демографската криза и социалния статус на семействата на нашите ученици, чието мнение за нас винаги е било много важно и ключово за управлението на институцията“, разказва директорката Мариана Петрова-Русева. Населението на община Каспичан (в рамките, на която е и гр. Плиска) с всяка година намалява, а общият брой на учениците е около 500. Педагозите с подкрепата на кметицата на Каспичан Милена Недева, решават трите основни училища на територията на общината да се преобразуват в обединени. „Решението бе подкрепено и от родителите. Има семейства, които са с ограничени възможности, а изпращането на детето да учи в областния град не е по възможностите им“, продължава директорката. За втория гимназиален етап места са осигурени в Средно училище „Панайот Волов“ в общинския център.
Днес в „Св. Паисий Хилендарски“ се обучават 73 деца – от Плиска и от околните села. Транспортът им е сигурен с училищен автобус, тази година предоставен от община Каспичан. От тази година гимназистите се обучават в профил „Софтуерни и хардуерни науки“, каквото е желанието на децата, на техните родители, каквото е и мнението на Обществения съвет. Училището разполага с отличено подготвен преподавател по информационни и комуникационни технологии, както и с компютърен кабинет. „Целият ни педагогически екип е високо квалифициран. Колегите – до един възпитаници на Шуменския университет, не пестят време за повишаване на квалификацията си към Департамента във Варна. До един са с ПКС“, не крие задоволството си директорката.
Това е и предпоставка онлайн обучението, синхронно и асинхронно да се случи без проблеми. Всички ученици имат крайни устройства, учителите – също. Училището е получило от МОН и три лаптопа, които са в резерв.
„Част от децата са билингви, а има и родители с ниска образователна степен, затова педагогическият съвет взе решение за допълнителни занимания след възстановяване на присъственото обучение през юни миналата година. По проекта „Подкрепа за успех“ създадохме групи по български език и литература, човекът и природата и математика. Заниманията на децата с дефицити в обучението продължиха и през лятото – разказва Русева. – Искаме учениците ни до един да бъдат грамотни.“
Сега училище „Св. Паисий Хилендарски“ отново е оживено.
В класните стаи до едно се върнаха децата от I – VII клас. „При малчуганите, наред с обучението не липсва и емоцията – усмихва се директорката. – Да не говорим, че първокласниците, които все още не могат да свикнат с мисълта, че тук има ред и порядък, някак все ги тегли към играта и общуването с връстниците. Стараем се при всеки удобен случай учениците да са на чист въздух, да редуват обучението с игри и спорт“, пояснява Русева. Не крие, че това оживление може само да радва учителите, а и целия град. Не пропуска да спомене колко тъжни изглеждат околните села, чиито училища са затворили врати и тънат в разруха.
Уверено отговаря и на въпроса за работата с деца в риск. Защото просто такива няма. „Нямаме деца, застрашени от отпадане, нито такива, които издирваме по Механизма за обхват“, гордее се директорката. И отново използва случая да напомни за отличното партньорство с родителите, с които учителите са в непрекъсната връзка. Нито за момент не прекъсва и връзката с местната власт и с Регионалното управление на образованието.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg